استون قطبی است

استون قطبی

نام تجاری: استون قطبی است

موجودی: تماس بگیرید!

قیمت محصول: تماس بگیرید!

استون قطبی است

استون با فرمول شیمیایی CH3) 2CO) و جرم مولکولی آن در حدود ۵۸٫۰۸۰ گرم  بر مول، یک ترکیب آلی است. این به عنوان ساده ترین کتون طبقه بندی می شود. به عنوان یک مایع فرار بی رنگ وجود دارد. دارای بو و خاصیت اشتعال زایی است. سوال اکثر دانشجویان قطبی بودن یا نبودن استون (استون حلال آلی است یا قطبی) است. جهت پاسخ این سوال “استون قطبی است” همراه ایران مول باشید.

نحوه تولید 

دی متیل کتون، اولین بار در سال ۱۶۰۶ توسط آندریاس (Andreas Libavius ) با فرآیند تقطیر استات سرب (II) تولید شد. این در صورتی که اکنون شاهد تغییر روش های تولید استون هستیم. اخیرا، این ماده تجاری، توسط پروپیلن سنتز می شود. و به طور عمده، توسط فرآیند کومن تولید می شود.

در فرآیند کومن، بنزن با پروپیلن آلکیله و موجب تشکیل کومن می شود. که اکسید شدن باعث تولید استون و فنل می شود.ذعلاوه بر این، این ماده شیمیایی در داخل بدن انسان از طریق فرآیندهای متابولیکی مختلف تولید شده و از طریق ادرار دفع می شود.

مقدار این ماده در بدن افراد دیابتی بالا است. به راحتی با آب مخلوط می شود. و به عنوان یک حلال مهم مورد استفاده قرار می گیرد. که به راحتی سایر ترکیبات را در خود حل می کند. از این رو یکی از مهم ترین حلال های است، که جهت از پاک کردن لاک ناخن ها استفاده می شود.

آیا استون قطبی است یا غیر قطبی ؟

استون به دلیل قطبی بودن در گروه کربونیل C=O و به دلیل تفاوت در الکترونگاتیویته اتم اکسیژن و کربن، یک ماده قطبی است. در نتیجه، ممان دو قطبی استون حدود ۲٫۶۹ D است. استون یک ترکیب آلی از خانواده کتون ها است. در دمای اتاق در حالت مایع وجود دارد. و به صورت مایعی بی رنگ و با بوی مشخص در محیط ظاهر می شود.  از نظر ماهیت فرار و قابل اشتعال است. با نام  آیوپاک (IUPAC) آن Propan-2-one است.

دی متیل کتون، شامل یک گروه کربونیل (C = O) کووالانسی با دو گروه متیل (-CH3) است. الکترونگاتیوی کربن ۲٫۵۵ و اکسیژن ۳٫۴۴ است.

تفاوت بین منفی بودن الکترون بین کربن و اکسیژن قطبیت بین پیوند C = O را تضمین می کند. اتم اکسیژن، منفی تر است و  جفت الکترون پیوندی را جذب می کند و بار مثبت کمی به دست می آورد. در حالی که اتم کربن بار مثبت جزئی به دست می آورد. و دو گروه متیل متصل شده در هر دو طرف گروه کربونیل غیر قطبی هستند. اما به دلیل قطبیت C = O (گروه کربونیل)، کل مولکول قطبی می شود. با توجه به گروه کربونیل قطبی، ممان دو قطبی استون غیر صفر می شود(۲٫۶۹ D). 

در مورد استن و کاربردهایش بهتر است مطالعه کنید.

مولکول قطبی است یا غیر قطبی ؟

این مولکول ها توسط انواع مختلفی از نیروهای بین اتمی مانند پیوندهای کووالانسی، یونی، پیوند هیدروژنی و پیوندهای فلزی هستند. پیوندهای یونی و کووالانسی اتم ها را کنار یکدیگر نگه می دارد  و مولکول ها را تشکیل می دهد. پیوندهای کووالانسی بسته به عوامل مختلفی از جمله الکترونگاتیوی، ساختار هندسی و دو قطبی مولکول می توانند قطبی و غیر قطبی باشند.

مولکول های قطبی :

در این مولکول، اتم ها دارای نسبت نابرابری از بار هستند. و گشتاور دوقطبی در آن ها صفر نمی باشد. اتم هایی که به صورت کووالانسی به یکدیگر پیوند می یابند ، اگر هر دو اتم از نظر الکترونگاتیوی با یکدیگر متفاوت باشند ، پیوند قطبی تشکیل می دهند. اتم الکترون منفی بیشتر جفت الکترون پیوندی را کمی بیشتر به سمت خود می کشد و بار منفی جزئی بر روی آن به دست می آورد.  اساساً، توزیع نابرابر بار در میان اتم های یک مولکول، به آن ماهیت قطبی می بخشد. به عنوان مثال HBr ، OF2 ، H2O

مولکول غیر قطبی :

این مولکول ها دارای گشتاور دو قطبی صفر هستند. اتم های موجود در این مولکول نسبت مساوی از بار دارند. پیوند کووالانسی تشکیل شده توسط اتم ها گفته می شود اگر هر دو اتم از نظر الکترونگاتیوی برابر باشند، قطبی نیست. توزیع بار در این مولکول ها یکنواخت است. به عنوان مثال هگزان و PCl5 در ادامه به توضیح استون قطبی است خواهیم پرداخت.

مقاله پیشنهادی ایران مول: انواع استون

چرا استون قطبی است ؟

استون یک ترکیب آلی است که از ۳ اتم کربن، ۶ اتم هیدروژن و ۱ اتم اکسیژن تشکیل شده است.  این مولکول از یک گروه کربونیل تشکیل شده است که توسط دو گروه متیل در دو طرف احاطه شده است. گروه متیل در هر دو طرف گروه کربونیل غیر قطبی است. اما گروه کربونیل به دلیل تفاوت بین منفی بودن الکترون و اکسیژن از نظر ماهیت قطبی است.

اگر تفاوت بین منفی بودن الکترون را در گروه کربونیل محاسبه کنیم. به نظر می رسد ۳٫۴۴ – ۲٫۵۵ = ۰٫۸۹ D باشد. این اختلاف توزیع بار غیر یکنواخت را در گروه کربونیل نشان می دهد (C = O).

استون قطبی

عوامل موثر بر قطبیت یک مولکول

*الکترونگاتیوی (Electronegativity) *ممان دوقطبی (Dipole Moment) *شکل هندسی (Geometrical Shape)

 

شرکت ایران مول به صورت تخصصی، محصول استن را از تمامی برند های مطرح جهانی تهیه کرده است و توانایی عرضه و پشتیبانی آن را به تمامی نقاط ایران را دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قمت خرید استون صنعتی و خالص با همکاران ما در واحد فروش مجموعه ایران مول در تماس باشید.

 برای خرید استون خالص کلیک کنید.

شماره تماس دفتر :  ۰۲۱۲۲۸۷۶۳۹۰ شماره همراه :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

واتس آپ :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

منبع techiescientist.com

4.8/5 - (24 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *