پتاسیم سوربات

پتاسیم سوربات و تمامی مواردی که باید در مورد آن بدانید ؟

پتاسیم سوربات و تمامی مواردی که باید در مورد آن بدانید ؟

سوربات پتاسیم نمک پتاسیم اسید سوربیک با فرمول شیمیایی CH3CH=CH−CH=CH−CO2K است. این یک نمک سفید است که در آب بسیار محلول است (۵۸٫۲٪ در ۲۰ درجه سانتیگراد). در درجه اول به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود (E شماره ۲۰۲). سوربات پتاسیم در کاربردهای مختلف از جمله غذا، شراب و محصولات مراقبت شخصی موثر است. در حالی که اسید سوربیک به طور طبیعی در توت‌های روون وجود دارد، تقریباً تمام منابع اسید سوربیک جهان که سوربات پتاسیم از آن مشتق می‌شود، به صورت مصنوعی تولید می‌شود. مشخصات ماده موجود در جدول زیر آورده شده است.

مشخصات فنی کالا
کشور سازندهچین
بسته بندیکیسه
وزن۲۵ کیلوگرمی
شماره فنی۲۴۶۳۴-۶۱-۵
درصد خلوص۹۹%

فهرست مطالب

تولید

سوربات پتاسیم به صورت صنعتی با خنثی سازی اسید سوربیک با هیدروکسید پتاسیم تولید می شود. پیش ساز اسید سوربیک در یک فرآیند دو مرحله ای از طریق تراکم کروتونالدئید و کتن بدست می آید.

فروش پرومایی مواد شیمیایی در ایران مول 

ویژگی و خواص

مهم ترین ویژگی ها و خواص پتاسیم سوربات در جدول زیر آورده شده است.

خواص فیزیکی- شیمیایی
فرمول شیمیاییC6H7O2K
وزن مولکولی۱۵۰٫۲۲ گرم بر مول
شکل ظاهریبه صورت جامد سفید رنگ پودری در محیط دیده می شود.
دما ذوب۲۷۰ درجه سانتیگراد
چگالی۱٫۳۶۱ گرم بر سانتیمتر مکعب

کاربردها و موارد استفاده

Potassium sorbate برای مهار کپک‌ها و مخمرها در بسیاری از غذاها مانند پنیر، شراب، ماست، گوشت‌های خشک، سیب، میوه‌های کم‌آب، نوشابه‌ها و نوشیدنی‌های میوه‌ای و محصولات پخته شده استفاده می‌شود. از آن در تهیه اقلامی مانند شربت هات کیک و میلک شیک هایی که در رستوران های فست فود مانند مک دونالد سرو می شود استفاده می شود. می توان آن را در فهرست مواد تشکیل دهنده بسیاری از محصولات میوه خشک یافت.

علاوه بر این، محصولات مکمل غذایی گیاهی به طور کلی حاوی سوربات پتاسیم است که برای جلوگیری از کپک و میکروب ها و افزایش عمر مفید عمل می کند. در مقادیری که هیچ اثر نامطلوبی برای سلامتی مشخص نیست، در دوره‌های زمانی کوتاه استفاده می‌شود.

برچسب این نگهدارنده بر روی مواد تشکیل دهنده به عنوان “سوربات پتاسیم” یا “E202” خوانده می شود. همچنین در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی برای جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها برای پایداری قفسه استفاده می شود. برخی از تولیدکنندگان از این نگهدارنده به عنوان جایگزینی برای پارابن استفاده می کنند. تغذیه لوله ای سوربات پتاسیم باعث کاهش بار معده باکتری های بیماری زا می شود.

Potassium sorbate، که به عنوان “تثبیت کننده شراب” نیز شناخته می شود، هنگامی که به شراب اضافه می شود، اسید سوربیک تولید می کند. دو هدف را دنبال می کند. هنگامی که تخمیر فعال متوقف شد و شراب برای آخرین بار پس از پاکسازی جمع شد، سوربات پتاسیم باعث می شود مخمر باقیمانده قادر به تکثیر نباشد. مخمرهایی که در آن لحظه زندگی می‌کنند می‌توانند به تخمیر باقیمانده قند به CO2 و الکل ادامه دهند، اما زمانی که آنها بمیرند، مخمر جدیدی وجود نخواهد داشت که باعث تخمیر آینده شود.

هنگامی که یک شراب قبل از بطری شیرین می شود، از سوربات پتاسیم برای جلوگیری از ارجاع زمانی که همراه با متابی سولفیت پتاسیم استفاده می شود، استفاده می شود. این در درجه اول با شراب های شیرین، شراب های گازدار و برخی از سیب های سفت استفاده می شود، اما ممکن است به شراب های سفره اضافه شود، که در حفظ شفافیت پس از ریزه کاری مشکل دارند.

به طور کلی می توان گفت Potassium sorbate، به علت بی خطر بودنش به طور گسترده، به عنوان ماده افزودنی نگهدارنده در صنایع غذایی و آرایشی-بهداشتی استفاده می شود.

پتاسیم سوربات در محصولات آرایشی- بهداشتی

این ماده، به عنوان یک ماده ضد میکروبی و نگهدارنده ملایم به عنوان جایگزین پارابن در صنعت محصولات آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

  • به عنوان ماده خوشبو کننده و ماده معطر در این صنعت استفاده می شود.

سوربات پتاسیم خوراکی در مواد غذایی

  • جهت افزایش ماندگاری مواد غذایی استفاده می شود. این افزایش ماندگاری، از طریق جلوگیری از رشد قارچ ها، کپک ها و فرآیند تخمیر صورت می گیرد.
  • به عنوان ماده نگهدارنده : (تغییری در کیفیت مواد غذایی ایجاد نمی کند. حلالیت بالایی در آب دارد)

Potassium sorbate چگونه به حفظ مواد غذایی کمک می کند؟ سوربات پتاسیم شبیه یک نمک سفید است. بسیار محلول در آب و اتانول است. فاکتور حلالیت مهم است. زیرا سوربات پتاسیم باید در آب حل شود تا فعال خود را از اسید سوربیک آزاد کند. اسید سوربیک در سلول‌های قارچ جذب می‌شود، جایی که می‌تواند سلول را بکشد یا رشد آن را مهار کند. اینها به ترتیب به عنوان فعالیت قارچ کش شناخته می شوند.

به منظور جلوگیری از رشد باکتری ها استفاده می شوند. سوربات پتاسیم در محلول های اسیدی در حدود pH 4 بهترین عملکرد را دارد. با این حال، افزودن اسید سوربیک به طور مستقیم به نوشیدنی ها یا غذاهایی با محتوای آب بالا به اندازه استفاده از Potassium sorbate موثر نیست. زیرا اسید سوربیک محلول کمتری است. بنابراین، احتمال یافتن اسید سوربیک در پنیر و میوه های خشک بیشتر از شراب ها است. سوربات پتاسیم در همه جا در شراب، آب میوه و تولید پوره وجود دارد و در محلول های اسیدی در حدود pH 4 بهترین عملکرد را دارد.

پتاسیم سوربات دارویی

این ماده دارویی، در صنایع دارویی  جهت افزایش ماندگاری و به عنوان نگهدارنده مورد استفاده قرار می گیرند.

جایگزین

مواد شیمیایی زیر به عنوان جایگزین های ماده شیمیایی سوربات انتخاب شده اند.

  • گلیسرین
  • سوربیتول
  • پروپیلن گلایکول

سخن آخر

پتاسیم سوربات (به انگلیسی : Potassium sorbate) با نام E202 در اکثر محصولات خوراکی و آرایشی- بهداشتی استفاده می شود. این ترکیب برای انسان بی خطر شناخته شده است.

 

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *