تمامی مواردی که باید در مورد آمونیاک بدانید ؟ !

آمونیاک

نام تجاری: تمامی مواردی که باید در مورد آمونیاک بدانید ؟ !

موجودی: تماس بگیرید!

قیمت محصول: تماس بگیرید!

تمامی مواردی که باید در مورد آمونیاک بدانید ؟ !
آمونیاک به طور طبیعی وجود دارد و در اثر فعالیت انسان تولید می شود. منبع مهم نیتروژن است که مورد نیاز گیاهان و حیوانات است. باکتری های موجود در روده می توانند آمونیاک تولید کنند. امونیاک گازی بی رنگ با بوی بسیار متمایز است. این بو برای بسیاری از مردم آشناست. زیرا آمونیاک در بوی نمک ها، بسیاری از پاک کننده های خانگی و صنعتی و محصولات تمیز کننده پنجره استفاده می شود. گاز آمونیاک را می توان در آب حل کرد. این نوع امونیاک، آمونیاک مایع یا آمونیاک آبی نامیده می شود. پس از قرار گرفتن در معرض هوای آزاد، آمونیاک مایع به سرعت به گاز تبدیل می شود. امونیاک مستقیماً در خاک مزارع استفاده می شود و برای تولید کود برای محصولات کشاورزی، چمنزارها و گیاهان استفاده می شود. بسیاری از پاک کننده های خانگی و صنعتی حاوی امونیاک هستند.

فهرست مطالب

آمونیاک چیست ؟

امونیاک (به انگلیسی : Ammonia)، با اسامی هیدروژن نیترید، اندروس آمونیوم و اندرس مشهور است. یک ترکیب تشکیل شده از نیتروژن و هیدروژن است که با فرمول NH3 نمایش داده می شود. نوعی گاز بی رنگ با بوی تند است. این ماده، می تواند اکثر نیازهای غذایی موجودات را تامین کند. هیدروژن نیترید، به مقدار کم در طبیعت موجود است. در اثر تجزیه مواد الی موجود در گیاهان و حیوانات تشکیل می شود. این ماده در حالت های مایع، گاز و جامد پایدار هستند. این ماده در حالت استاندارد به شکل گاز در طبیعت موجود است. ۳۴/۳۳- درجه سانتیگراد، نقطه جوش آن است. جهت تبدیل این ماده، به مایع، افزایش فشار و یا کاهش دما لازم است.

خواص فیزیکی – شیمیایی آمونیاک

امونیاک به صورت خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در شکل خالص به صورت گار بوده که برای سهولت در استفاده، راحتی انتقال، مایع شده و به صورت آمونیاک مایع استفاده می شود.
آمونیاک صنعتی، به صورت محلول ۲۸% در آب و یا تحت فشار و دمای پایین بفروش می رسد. این ماده قطبی است و به سهولت در آب حل می شود. این امر به علت توانایی پیوند هیدروژنی آن است.

خواص فیزیکی-شیمیایی
فرمول مولکولیNH3
جرم مولکولی۱۷٫۰۳۱ g•mol−۱
حالت فیزیکیگاز بی رنگ
نقطه ذوب−۷۷٫۷۳ °C
نقطه جوش−۳۳٫۳۴ °C
حلالیت در آب۴۷% w/w (0 °C)

۳۱% w/w (25 °C)
۱۸%( w/w (50 °C

حلالیتمحلول در کلروفرم، اتر، اتانول و متانول است.

خصلت بازی

امونیاک طبق نظریه‌های اسید و باز برونستد-لوری، آرنیوس و لوویس، یک ترکیب بازی است. PH، محلول آبی آن، بیش‌تر از ۷ است که این واقعیت را نشان می دهد.

تولید

امونیاک به طور طبیعی در آب، خاک و هوا وجود دارد و به طور طبیعی در گیاهان، حیوانات و بدن انسان نیز یافت می شود.

کاربرد

حدود ۸۰ درصد امونیاک تولید شده توسط صنعت در کشاورزی به عنوان کود مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، به عنوان گاز مبرد، برای تصفیه منابع آب، و در ساخت پلاستیک، مواد منفجره، منسوجات، آفت کش ها، رنگ ها و سایر مواد شیمیایی استفاده می شود.

خطرات آمونیاک

مهم ترین و اصلی ترین خطرات آمونیاک به شرح زیر است.

  • این ماده، یک گاز قابل اشتعال است.
  • حاوی گاز تحت فشار است و در صورت گرم شدن ممکن است منفجر شود.
  •  در صورت استنشاق سمی است.
  • برای دستگاه تنفسی خورنده است.
  • موجب سوختگی پوست می شود.
  • به چشم آسیب می رساند.

سوالات متداول

آمونیاک برای انسان مضر است؟

امونیاک یک گاز یا مایع سمی است که وقتی غلیظ شود، در تماس با بافت ها خورنده است. قرار گرفتن در معرض آن، در مقادیر کافی می تواند کشنده باشد.

بوی امونیاک چگونه است؟

امونیاک (NH3) گازی بی رنگ است که ترکیبی از نیتروژن و هیدروژن است. بوی قوی دارد که بوی ادرار یا عرق می دهد.

آمونیاک بسیار سمی است؟

سمیت آن زمانی اتفاق می‌افتد که محتوای امونیاک موجود در خون جایگزین ظرفیت کبد برای از بین بردن آن شود. این می تواند ناشی از تولید بیش از حد از جمله در هیپرآمونمی مادرزادی یا عدم حذف مانند سیروز کبدی باشد.

چرا انسان به امونیاک نیاز دارد؟

امونیاک نیز در بدن انسان تولید می شود و معمولا در طبیعت یافت می شود. در بدن به عنوان یک بلوک ساختمانی برای ساخت پروتئین ها و سایر مولکول های پیچیده ضروری است.

امونیاک در ادرار وجود دارد؟

آمونیاک چه رنگی است؟

این ماده شیمیایی، گازی بی رنگ با بوی تند است.

مقدار امونیاک مضر چقدر است؟

حد مجاز نوردهی توصیه شده NIOSH (REL) برای آمونیاک ۲۵ پی پی ام است که به طور متوسط در یک روز کاری هشت ساعته می باشد. NIOSH همچنین می‌گوید که باید یک محدودیت نوردهی کوتاه مدت (STEL) 35 ppm در هر دوره ۱۵ دقیقه‌ای در روز وجود داشته باشد. هیچ کارگری نباید در هر مدت ۱۵ دقیقه در معرض بیش از این مقدار قرار گیرد

امونیاک سمی است ؟

سطوح بالای امونیاک ممکن است باعث سوختگی و تورم در راه های هوایی، آسیب ریه و کشنده شود. مصرف محلول امونیاک می تواند باعث درد و سوختگی در سراسر دستگاه گوارش شود. در موارد شدید، سیستم تنفسی، معده و قلب ممکن است آسیب ببینند و ممکن است مرگ به دنبال داشته باشد.

آمونیاک در آب مضر است؟

وجود امونیاک برای آبزیان مضر است. زیرا، برای موجودات آبزی دشوار است که سم را به اندازه کافی دفع کنند، که منجر به تجمع سمی در بافت‌های داخلی و خون و مرگ بالقوه می‌شود. عوامل محیطی مانند pH و دما می توانند بر سمیت امونیاک برای حیوانات آبزی تأثیر بگذارند.

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *