پرکلرواتیلن چیست ؟

پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن چیست ؟ کاربردها و موارد استفاده از آن ؟ خطرات ؟ خواص ؟ نحوه تولید ؟ عوارض ناشی از آن ؟ قیمت خرید و فروش آن ؟ جایگزین آن ؟ پرکلرو اتیلن سلوی فرانسه ؟ ساختار شیمیایی آن ؟ کاربرد آن در خشک شویی ؟ جهت یافتن پاسخ تمامی این سوالات همراه ما باشید. اگر سوای هم داشتید برای من کامنت کنید در اسرع وقت پاسخ گو خواهم بود.

پرکلرواتیلن صنعتی

معرفی

تتراکلرو اتیلن یک هیدروکربن کلر دار بی رنگ ، فرار ، غیر قابل اشتعال ، با بوی شبیه اتر است که در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا شعله های آتش ممکن است بخارات سمی فسژن ساطع کند. و عمدتاً به عنوان حلال تمیز کننده در خشکشویی و فرآوری منسوجات و تولید فلوروکربن ها استفاده می شود. قرار گرفتن در معرض این ماده دستگاه تنفسی فوقانی و چشم را تحریک می کند و باعث اثرات عصبی و همچنین آسیب کلیه و کبد می شود. پیش بینی می شود تتراکلرو اتیلن یک ماده سرطان زای انسانی باشد و ممکن است با افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست ، روده بزرگ ، ریه ، مری و مجاری ادراری و همچنین لنفوسارکوم و سرطان خون در ارتباط باشد.

پرکلرواتیلن چیست ؟

بسته بندیاطلاعات محصول

اطلاعات و مشخصات فنی پرک شامل موارد زیر می باشد.

مشخصات فنی ماده موجود در مجموعه ایران مول
نام ترکیب شیمیاییپرکلرو اتیلن
فرم ماده | حالت فیزیکیمایع
کشور تولید کنندهچین ، فرانسه
واحد اندازه گیریکیلوگرم
بسته بندیبشکه
وزن۳۰۰ کیلوگرم – ۳۳۰ کیلوگرم
حداقل سفارش۱ بشکه
حداکثر سفارشنامحدود
آنالیز پرکلرواتیلنpdf
آنالیز پرکلرواتیلن صنعتیpdf

پرکلرواتیلن چیست ؟

تتراکلرواتیلن (Tetrachloroethylene)، که با نام پرکلرواتیلن ( Perchloroethylene) ، پرک  و بسیاری از نام های اختصاری دیگر مانند “perc” یا “PERC” و “PCE” مشهور است ، یک کلروکربن با فرمول شیمیایی Cl2C = CCl2 یا C2CL4 است. که، به طور گسترده به عنوان پاک کننده پارچه استفاده می شود. از این رو گاهی به آن “مایع خشک شویی” می گویند. به گونه ای که بسیاری از صنعتگران پرک را باعنوان مایع خشک شویی می شناسند.

 

پرکلرواتیلن

 

نگاه اجمالی به خواص پرک

پرکلرو اتیلن به عنوان یک مایع فرار بی رنگ ، شفاف ، غیر قابل احتراق با بوی اتر ظاهر می شود. نامحلول در آب است. و به عنوان حلال تمیز کننده خشک ، حلال چربی زدا ، ماده خشک کننده فلزات و در ساخت سایر مواد شیمیایی استفاده می شود. در زیر برخی از ویژگی های پرک آورده شده است.

*نقطه اشتعال : غیر قابل اشتعال.

✔قدرت حلالیت بالا : پرک به علت قدرت حلالیت بالا در خشک شویی ها استفاده می شود. (حلالیت این ماده در آب بسیار کم است ، اما با اتر ، بنزن و کلروفرم قابل امتزاج است و قابلیت حل شدن در اکثر روغن ها را دارد).

✔غیر قابل اشتعال :  تترا کلرواتیلن اشتعال زا نیست. ولی در صورت قرار گیری در معرض نور خورشید یا آتش ، گاز سمی فسژن تولید می کند.

*ترکیبات مرتبط  : تری کلرواتیلن ، دی کلرواتیلن ، تتراکلرواتیلن

برخی خواص فیزیکی و شیمیایی تترا کلرواتیلن در جدول زیر آورده شده است.

فرمول شیمیاییC2CL4
نام آیوپاکتترا کلرواتیلن
نام انگلیسیTetracholoroethene
شکل ظاهریمایع بی رنگ
بودارای بویی شیرین و ملایم شبیه کلروفرم است.
جرم مولکولی۱۶۵٫۸۲ گرم بر مول
چگالی۱٫۶۲ گرم بر سانتی متر مکعب
نقطه ذوب۱۹- درجه سانتیگراد ( ۲- فارنهایت ، ۲۵۴ کلوین)
نقطه جوش۱۲۱٫۱ درجه سانتیگراد ( ۲۵۰٫۰ درجه فارنهایت ، ۳۹۴٫۲ کلوین)
جدول خواص فیزیکی و شیمیایی پرکلرواتیلن

ساختار شیمیایی

پرک از چهار اتم کلر متصل به اتم کربن تشکیل شده است. اتم های کلر موجود در این ترکیب شیمیایی، به وسیله یک پیوند دوگانه به یکدیگر متصل شده است. ساختار شیمیایی پر کلر را مشاهده کنید.

ساختار شیمیایی پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن

تتراکلرواتیلن

کاربرد و موارد استفاده پرکلرواتیلن در یک نگاه

Perc، یک ماده شیمیایی مهم تجاری است. که به عنوان حلال در خشک شویی، به عنوان چربی زدا فلزات و به عنوان واسطه شیمیایی استفاده می شود. پرکلن در خشک شویی جایگزین تترا کلرید کربن (که دیگر استفاده نمی شود) شده است. و در محصولات خانگی مانند چسب و صنایع دستی ، محصولات پاک کننده و چربی زدا وجود دارد.  از پرک در سموم دفع آفات و معالجه کرم قلاب استفاده می کردند. کاربرد این ماده تجاری به ‌طور پیوسته رو به توسعه است. سایر کاربردهای تترا کلرو اتیلن عبارتند است از :

 • *به عنوان ماده شوینده در خشک شویی (به عنوان پاک‌ کننده لکه و چربی)
 • *ماده اولیه جهت تولید کلرو فلورو کربن، تری کلرو تری فلور و اتان
 • *به عنوان پاک کننده حلال های آلی
 • *به عنوان پاک کننده فلزات و سطوح
 • *به عنوان احیاء کننده کاتالیست‌های صنایع پتروشیمی
 • *به عنوان حلال در صنعت رنگ ، پوشش و چسب
 • *به عنوان حلال در فرمولاسیون آئروسل
 • *صنعت خشک شویی
 • *در برخی از محصولات مصرفی همچون نوارهای رنگی و لکه بردار
 • *به عنوان چربی زدایی از سطوح و فلزات
 • و…

موارد استفاده پرک در صنعت خشک شویی

از اوایل دهه ۱۹۵۰ ، تتراکلرواتیلن ، یکی از متداول ترین حلال های تمیز کننده در صنعت خشک شویی بوده است. تتراکلرو اتیلن برای تمیز کردن خشک مناسب است زیرا قابل اشتعال نیست و ماده چربی زدایی خوبی است که الیاف پارچه را اشباع نمی کند ، بنابراین از تورم و جمع شدن پارچه جلوگیری می کند.

دهه ۱۹۶۰ ، می توان گفت در این دهه تقریبا تمام خشک شویی های ایالات متحده از پرکلرواتیلن استفاده می کردند. و در سال ۲۰۰۷ ، این رقم مصرفی به ۷۰درصد رسید.

در سال ۲۰۱۲ ، این ماده در ۲/۳ خشک شویی های کشور دانمارک و ۹۰% خشک شویی های فرانسه استفاده می شد.

تغییرات در ماشین های خشک شویی در کشورهای ایالات متحده و اروپا صورت گرفته است. این در صورتی است که قبل از دهه ۱۹۶۰ ، اکثر ماشین آلات از نوع انتقال دهنده ای بودند که لباس ها (که در تترا کلرو اتیلن غوطه ور شده بودند) به صورت دستی از واشر به خشک کن منتقل می شدند. در دهه ۱۹۶۰ دستگاه های خشک شویی اختراع شدند که نیاز به قرار دادن دستی واشر نداشتند. علاوه بر این ، ماشین آلات جدید به جاذب کربن مجهز بودند و به جو نفوذ نمی کردند. بهبود در بازیافت حلال های صنعت خشکشویی در ماشین های بسته باعث شده است که بیش از ۹۵ ٪ تترا کلرواتیلن در این ماشین های مدرن بازیابی شود.

به دنبال پاسخ به محدودیت های استفاده از تتراکلر اتیلن در صنعت خشک شویی ، جایگزین های دیگری همچون  ۱-بروموپروپان ، دی اکسید کربن ، حلال های هیدروکربن و پروپیلن گلیکول اتر استفاده شد.  علاوه بر این دستگاه های خشک شویی نیز مجهز و به روز شدند.

کاربرد های پرکلرواتیلن در خشک شویی کدامند ؟

در واقع در خشک شویی با استفاده از مواد شوینده ، ماشین ها و تجهیزات مورد نیاز به شست و شو و تمیز کردن لباس ها می پردازند. در این مکان ها ، به منظور پاک کردن لکه های روغنی و لباس هایی که با آب خراب می شوند ، از ماده شیمیایی پرک استفاده می کنند. علت این امر را می توان نقطه ذوب و چرخه طولانی آن بیان نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله “پرکلرواتیلن در خشک شویی ” را مطالعه کنید.

نحوه تولید پرک چگونه است ؟

نخستین بار مایکل فارادی ، در سال ۱۸۲۱ با استفاده از تجزیه حرارتی هگزا کلرواتان موفق به سنتز تترا کلرو اتیلن شد. سرانجام ، ۶۰ سال بعد (در سال ۱۹۸۵) در ایالت متحده ، تولید این محصول به صورت تجاری آغاز شد.

روند تولید پرکلن در طول زمان در حال تغییر است. در سال ۱۹۹۳ ، تولید تتراکلرواتیلن از طریق واکنش هیدروکربن ، گاز کلر و تترا کلرید کربن در دمای ۵۰۰-۷۰۰ درجه سانتیگراد پیشنهاد شده است.

در سال ۲۰۰۸ ، تتراکلرواتیلن با یک فرآیند کلرزنی مستقیم تولید می شود. فرآیند پرکلرین شامل واکنش کلر با اتیلن دی کلراید (EDC) و کلروکربن های مختلف C1-C3 ، برای تولید پرکلرواتیلن و محصول مشترک تترا کلرید کربن است. این واکنش یک محصول خام تشکیل می دهد ، که از تقطیر این محصول ، ماده خالص پرکلرواتیلن تولید می شود.

۳ C2H4Cl2     +    ۱۱ Cl2             – >       ۲ CCl4   +    ۲ C2Cl4   +   ۱۲ HCl

علاوه بر موارد ذکر شده ، PEC توسط سه فرآیند زیر تولید می شود.  انواع روش های تولید “perc” شامل موارد زیر می باشد.

 • *کلرزنی مستقیم (direct chlorination) اتیلن دی کلراید (کلردار کردن اتیلن دی کلراید)
 • *oxychlorination اتیلن دی کلراید (اکسی کلونیزاسیون)
 • *chlorinolysis هیدروکربن (کلردار کردن هیدروکربن ها)

بیشترین “perc” موجود ، توسط روش کلردار کردن هیدروکربن های سبک (مانند : متان ، اتان ، پروپان یا پروپیلن) در دمای بالا تهیه می شود.

فرآیند chlorinolysis هیدروکربن

بیشتر PCE تولید شده در ایالات متحده توسط فرآیند chlorinolysis هیدروکربن تشکیل می شود. این فرایند شامل کلرزنی همزمان و تجزیه گاز هیدروکربن هایی است که در آن کلر با مشتقات هیدروکربن کلر و یا با یک هیدروکربن مانند متان ، اتان ، پروپان یا پروپیلن واکنش می دهد. محصولات عمده این فرآیند شامل PCE ، تترا کلرید کربن و کلرید هیدروژن است. این فرآیند محصول خامی را بدست می آورد که پس از تقطیر و تصفیه از آن ، PCE قابل فروش حاصل می شود.

واکنش را می توان با معادلات زیر نشان داد :

واکنش فرآیند chlorinolysis هیدروکربن

 

تولید پرکلرواتیلن در ایران

پرکلر و اتیلن در ایران تولید می شود ؟ تولید این ماده تجاری در ایران صورت نمی گیرد. این محصول وارداتی است.

ایران مول ، یکی از بزرگترین واردکنندگان  و توزیع کنندگان پر کلرو اتیلن در ایران است.

MSDS پر کلرواتیلن – برگه اطلاعات ایمنی آن

در زیر برخی از نکات ایمنی نوشته در برگه اطلاعات ایمنی (MSDS) پرکلرواتیلن آورده شده است. در صورت بروز علائم زیر به پزشک مراجعه کنید.

تترا کلرواتیلن از طریق چشم ، پوست و استنشاق وارد بدن می­ شود. در صورت تماس پرک با چشم ، بلعیدن و پوست فورا اقدامات زیر را انجام دهید.

✔چشم : در صورت تماس پرک با چشم ، سریعا چشم را به مدت ۱۵ دقیقه با آب فراوان شست و شو دهید.

✔پوست  : در این صورت پوست را به مدت ۱۵ دقیقه با آب و صابون فراوان شست و شو دهید. در صورت سوزش پوست به پزشک مراجعه کنید.

✔بلعیدن یا نوشیدن  : دهان را با آب فراوان شست و شو دهید. بعد از شست و شوی دهان ، مقداری آب بنوشید.

✔استنشاق  : شخص را به بیرون منتقل کنید. در صورت عدم تنفس ، به فرد تنفس مصنوعی بدهید. و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

لازم به ذکر است که قبل از استفاده از هر ماده شیمیایی MSDs آن را مطالعه کنید.

دانلود msds 

pdf

راه های ورود پرکلرواتیلن به بدن

معمولا پر کلرو اتیلن از طریق بلعیدن ، استنشاق و تماس پوستی وارد بدن می شود. این موارد در زیر توضیح داده شده است.

 • ✔بلعیدن : PCE ، از طریق نوشیدن آب آشامیدنی وارد بدن می شود. ( آب آلوده به پرک)
 • ✔استنشاق یا تنفس : پرک از لباس های تمیز و خشک یا محصولاتی که حاوی پرکلرواتیلن هستند، آزاد و سپس از طریق تنفس وارد بدن ما می شود.
 • ✔تماس پوستی : پرک از طریق موارد زیر وارد پوست می شود.
 • *تماس با لباس های تمیز و خشک
 • *تماس با محصولات ساخته شده با پر کلرو اتیلن
 • *تماس دست با خاک آلوده به پرک
 • *استحمام (آب آلوده به تتراکلرواتیلن)

خطرات و عوارض پرکلرواتیلن

 • بخارات Perc برای چشم ، بینی و گلو تحریک کننده است. قرار گیری کوتاه مدت در معرض پرک موجب اختلال در بینایی ، تاخیر در زمان واکنش و اختلال در یادگیری و حافظه می شود.
 • سوختگی می تواند در اثر تماس مستقیم تترا کلرواتیلن با پوست ایجاد شود.
 • پرک آلوده کننده شدید آب است. و برای محیط زیست خطرناک است. و ممکن است سرطان زا و سمی باشد.

لوزی خطر پرکلرواتیلن

دو عامل غلظت و مدت زمان قرار گیری در معرض پرک ، بر عوارض ناشی از آن ، تاثیرگذار است.

قرار گیری کوتاه مدت

 • تنفس : تنفس زیاد تتراکلرواتیلن ، در مدت زمان کوتاه ، باعث سرگیجه ، خواب آلودگی ، سردرد ، تهوع و استفراغ ، عدم تحرک و هماهنگی ، سوزش چشم و مجاری تنفسی می شود.
 •  تماس پوستی : پرک موجب قرمزی و سوزش پوست می شود.

قرار گیری دراز مدت در معرض آن

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض پرک موجب بروز عوامل زیر می شود.

 • تغییرات در حافظه
 • تغییرات در زمان عکس العمل
 • کاهش هوشیاری و بینایی
 • سرطان

💡حتما بخوانید : درباره خطرات پرکلرواتیلن بیشتر بدانید.

حمل و نقل و ذخیره سازی

 • PCE ، را باید به دور از مواد ناسازگار و نور مستقیم خورشید ، در محلی خشک و خنک و با تهویه مناسب نگهداری کنید.
 • دمای مناسب جهت نگهداری پرک > 35 درجه سانتیگراد است. (نباید در دمای بیش از ۳۵ درجه سانتیگراد (۹۵ درجه فارنهایت) ذخیره شود.)
 • زمانی که ، تتراکلرواتیلن در معرض دمای زیاد ، گرما یا احتراق قرار بگیرد ، گاز کلرید هیدروژن (که برای بینی و گلو بسیار تحریک کننده است) و به میزان کمی ، گاز فسژن (یک گاز بسیار سمی) تولید می کند.

قیمت خرید و فروش پرکلرواتیلن

مجموعه ایران مول با دو دهه سابقه درخشان ، توانایی عرضه مواد شیمیایی تتراکلرواتیلن با بهترین برند های مطرح جهانی را دارد. لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت ، فروش و خرید پرکلرواتیلن صنعتی سلوی فرانسه و سایر سوالات خود با همکاران ما در واحد فروش ایران مول در ارتباط باشید.

ردیفمحصولقیمت
۱پرکلرواتیلن سلوی فرانسه تماس بگیرید.
۲پر کلرواتیلن خشک شویی تماس بگیرید.
۳پرکلرواتیلن صنعتیتماس بگیرید.
۴حلال پرکلرواتیلنتماس بگیرید.

پرسش-پاسخپرسش- پاسخ

سوال از شما ، مشاوره و پاسخگویی رایگان از ما 

قیمت پر کلرو اتیلن چقدر است ؟

جهت اطلاع از قیمت این محصول با کارشناسان ما در واحد فروش در تماس باشید.

فروش عمده پرکلرو اتیلن ؟

پرکلرواتیلن به صورت عمده و جزئی (۱بشکه) در مجموعه ایران مول به فروش می رسد.

پرکلرو اتیلن خشک شویی را از کجا بخرم ؟

ایران مول، این محصول با کیفیت و با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می دهیم.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.