سودسوزآور

سود سوزآور و کاربردهای آن

سود سوزآور یک باز معروف قوی است که به طور گسترده در صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. ۵۶% از هیدروکسید سدیم، در صنایع، ۲۵% آن در نمک های سدیمی، مواد شوینده و سنتز استفاده می شود.

سود سوزآور

مشخصات فیزیکی

هیدروکسید سدیم خالص یک جامد کریستالی بی رنگ است که در دمای ۳۱۸ درجه سانتیگراد (۶۰۴ درجه فارنهایت) بدون تجزیه و با نقطه جوش ۱۳۸۸ درجه سانتیگراد (۲۵۳۰ درجه فارنهایت) ذوب می شود. در آب بسیار محلول است و در حلال های قطبی مانند اتانول و متانول حلالیت کمتری دارد.NaOH در اتر و سایر حلال های غیر قطبی نامحلول است.

مشابه هیدراتاسیون اسید سولفوریک، انحلال هیدروکسید سدیم جامد در آب یک واکنش بسیار گرمازا است که در آن مقدار زیادی گرما آزاد می‌شود و از طریق احتمال پاشش، خطری برای ایمنی ایجاد می‌کند. محلول حاصل معمولا بی رنگ و بی بو است. مانند سایر محلول های قلیایی، به دلیل فرآیند صابونی شدن که بین NaOH و روغن های طبیعی پوست رخ می دهد.

ویسکوزیته

محلول های آبی غلیظ (۵۰%) هیدروکسید سدیم دارای ویسکوزیته مشخصه ۷۸ mPa·s، که بسیار بیشتر از آب (۱٫۰ mPa·s) و نزدیک به روغن زیتون (۸۵ mPa·s) در دمای اتاق است. با افزایش دما، ویسکوزیته آن کاهش می یابد و بالعکس. ویسکوزیته محلول های NaOH نقش مستقیمی در کاربرد و همچنین ذخیره سازی آن دارد.

کاربرد سود سوزآور

هیدروکسید سدیم به طور گسترده در صنعت استفاده می شود. در ساخت نمک های سدیم و مواد شوینده، تنظیم pH و سنتز آلی استفاده می شود. به صورت فله، اغلب به عنوان محلول آبی به کار گرفته می شود، زیرا محلول های آن ارزان تر هستند.

به عنوان مثال، در صنعت نفت، هیدروکسید سدیم به عنوان یک افزودنی در گل حفاری برای افزایش قلیایی در سیستم‌های گل بنتونیت، افزایش ویسکوزیته گل و خنثی کردن هر گونه گاز اسیدی (مانند سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن) که ممکن است با پیشرفت حفاری در سازند زمین شناسی مواجه می شود.

کاربرد دیگر در تست اسپری نمک است که در آن pH باید تنظیم شود. هیدروکسید سدیم با اسید کلریدریک برای متعادل کردن pH استفاده می شود. نمک حاصل، NaCl، عامل خورنده ای است که در آزمایش پاشش نمک با pH خنثی استاندارد استفاده می شود.

نفت خام بی کیفیت را می توان با هیدروکسید سدیم تصفیه کرد تا ناخالصی های گوگردی را در فرآیندی به نام شستشوی سوزاننده حذف کند. سایر کاربردهای رایج هیدروکسید سدیم عبارتند از :

  • برای ساخت صابون و مواد شوینده هیدروکسید سدیم برای صابون نوار سخت استفاده می شود در حالی که هیدروکسید پتاسیم برای صابون های مایع استفاده می شود.
  • به عنوان پاک کننده
  • برای ساخت الیاف نساجی مصنوعی (مانند ریون).
  • در تولید کاغذ (۲۵ درصد آن در صنعت کاغذ استفاده می شود)
  • در تصفیه سنگ معدن بوکسیت که فلز آلومینیوم از آن استخراج می شود. این به فرآیند بایر معروف است.
  • برای گریس زدایی فلزات، پالایش روغن و ساخت رنگ و سفید کننده به کار برده می شود.
  • در تصفیه خانه های آب برای تنظیم pH استفاده می شود.

صنعت کاغذ سازی

هیدروکسید سدیم، به طور گسترده در خمیرسازی چوب برای ساخت کاغذ یا الیاف احیا شده استفاده می شود. همراه با سولفید سدیم، هیدروکسید سدیم جزء کلیدی محلول مشروب سفید است که برای جداسازی لیگنین از الیاف سلولزی در فرآیند کرافت استفاده می‌شود. همچنین نقش کلیدی در چندین مرحله بعدی از فرآیند سفید کردن خمیر قهوه ای حاصل از فرآیند خمیرسازی دارد. این مراحل شامل اکسیژن زدایی، استخراج اکسیداتیو و استخراج ساده است که همگی به یک محیط قلیایی قوی با pH > 10.5 در پایان مراحل نیاز دارند.

سود سوزآور در صنعت کاغذ سازی

ایمنی

سود سوزآور، مانند سایر اسیدها و قلیاهای خورنده، قطره‌های محلول هیدروکسید سدیم می‌توانند به آسانی پروتئین‌ها و لیپیدها را در بافت‌های زنده از طریق هیدرولیز آمید و هیدرولیز استر تجزیه کنند، که در نتیجه باعث سوختگی شیمیایی می‌شود و ممکن است در تماس با چشم باعث نابینایی دائمی شود.

هنگام استفاده از، تجهیزات حفاظتی مانند دستکش لاستیکی، لباس ایمنی و محافظ چشم، همیشه باید هنگام کار با این ماده شیمیایی یا محلول های آن استفاده شود. اقدامات استاندارد کمک های اولیه برای نشت مواد قلیایی روی پوست، شست و شو با آب فراوان به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است.

علاوه بر این، انحلال هیدروکسید سدیم بسیار گرمازا است. و گرمای حاصل ممکن است باعث سوختگی حرارتی یا مشتعل شدن مواد قابل اشتعال شود. همچنین هنگام واکنش با اسیدها گرما تولید می کند.

هیدروکسید سدیم برای چندین فلز خورنده است، مانند آلومینیوم که با آن واکنش نشان می دهد. و در صورت تماس گاز هیدروژن قابل اشتعال تولید می کند.

۲ Al + 6 NaOH → ۳ H2 + 2 Na3AlO3
۲ Al + 2 NaOH + 2 H2O → ۳ H2 + 2 NaAlO2

۲ Al + 2 NaOH + 6 H2O → ۳ H2 + 2 NaAl(OH)4

ذخیره سازی

هنگام استفاده از سود سوزآور، مخصوصاً در حجم های حجیم، به نگهداری دقیق نیاز است. پیروی از دستورالعمل های مناسب ذخیره سازی NaOH و حفظ ایمنی کارگران-محیط زیست با توجه به خطر سوختگی مواد شیمیایی همیشه توصیه می شود.

هیدروکسید سدیم باید در ظروف دربسته نگهداری شود تا حالت طبیعی خود را حفظ کند زیرا آب را از جو جذب می کند.

خرید سود سوزآور

مجموعه ایران مول با دو دهه سابقه درخشان در زمینه واردات مواد اولیه شیمیایی صنعتی ، توانایی عرضه مواد شیمیایی صنعتی با بهترین برند های مطرح جهانی را دارد. خرید این کالا را به ما بسپارید ، آن در کمترین زمان ممکن و با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می دهیم.

فروش سود سوزآور

ایران مول، یکی از بزرگترین وارد کنندگان مواد اولیه شیمیایی صنعتی در ایران است. این شرکت تجربه بالایی در حوزه مواد اولیه صنعتی شیمیایی دارد. شما می توانید جهت تهیه مواد اولیه با کیفیت، مقرون به صرفه با کارشناسان ما در واحد ایران مول در ارتباط باشید.

whatsapp-iconواتساپ :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲
telشماره همراه  :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲
tell شماره تماس دفتر :  ۰۲۱۲۲۸۷۶۳۹۰

 

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *