متانول خوراکی است ؟ و متانول موجود در مشروبات الکی

متانول خوراکی است

نام تجاری: متانول خوراکی است ؟ و متانول موجود در مشروبات الکی

موجودی: تماس بگیرید!

قیمت محصول: تماس بگیرید!

متانول، که با عناوینی مانند متیل الکل،کاربینول، الکل متیلیک و الکل چوب معروف و شناخته شده است. یک نوع الکل است که به صورت مایعی فرار و بی رنگ با فرمول شیمیایی CH۳OH در محیط ظاهر می شود. این الکل، کاربردهای فراوانی در ضد یخ، تهیه پلاستیک، سوخت ها، تولید استیک اسید و حلال های صنعتی دارد. و اما سوالی که پیش می آید این است که آیا متانول خوراکی است و در مشروبات الکلی استفاده می شود ؟

متانول خوراکی است ؟

باید دقت داشته باشید که متانول خوراکی نیست. و باید مراقب باشیم که از طریق استنشاق یا پوست وارد بدن نشود. زیرا، این ترکیب به شدت سمی است، و در صورت جذب در بدن عوارض و خطرات جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. در صورت جذب، وارد آب بدن شده و در آن حل می شود و به سرعت پخش می شود.

الکل چوب باعث بروز مشکلاتی در عملکرد کلیه، کبد و قلب می شود. اما، مهم ترین عوارض آن کوری و نابینایی دائمی یا موقتی است. تنها مصرف ۱۰ML از آن می تواند باعث آسیب یا حتی تخریب عصب بینایی شود.

عوارض متانول به موارد بالا بسنده نمی کند. بلکه ممکن است به دستگاه مغزی و عصبی آسیب برساند. نوشیدن متانول در دوزهای بالا می تواند موجب از دست دادن هوشیاری و در نهایت مرگ شود. دوز مصرفی برای اشخاص متغیر است. به طوری که ممکن است یک فرد با نوشیدن ۶ML از آن فوت کند. اما، شخص دیگری با نوشیدن مقدار زیادی از آن زنده بماند. اما، به طور کلی دوز کشندگی متانول به طور متوسط ۱۰۰ میلی لیتر عنوان شده است.

متانول در مشروبات الکلی

برخی افراد متانول رو عمدی و برخی از روی نا آگاهی مصرف می کنند. اما، رایجترین موارد مصرف آن استفاده غیرقانونی آن در مشروبات الکی دست ساز مثل شراب و آب جو است. تولید کنندگان مشروبات الکلی به علت فراوانی، قیمت مناسب متانول، آن را به مشروبات اضافه می کنند. نوشیدن این دسته از مشروبات الکلی موجب بروز عواملی مانند سردرد، تهوع، مسمومیت و سرگیجه می شود. البته دقایق اول مصرف آن علائمی در شخص ظاهر نمی شود. با گذشت زمان آرام آرام این عوارض ظاهر می شود. بهتر است هر چه سریعتر مسمومیت با متانول شناخته شود. زیرا، متانول خوراکی نیست. (مسمومیت با متانول و پادزهر آن)

متانول در مشروبات الکلی

سخن آخر (آیا متانول خوراکی است ؟)

دقت داشته باشید که متانول، یک الکل سمی و غیر خوراکی است، که کاربرد فراوانی در تولید مواد شیمیایی دارد. البته دقت داشته باشید که این ترکیب تنها از طریق نوشیدن وارد بدن نمی شود. این ماده، می تواند از طریق پوست و تنفس جذب بدن شود. بدین منظور، هنگام استفاده از آن حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.

دقت داشته باشید که این الکل خاصیت ضد عفونی کنندگی ندارد. و تنها در صنعت و تولید مواد شیمیایی کاربرد دارد. از جمله عوارض قرار گیری در معرض متانول می توان به کوری موقتی و دائمی، نارسایی کلیوی، آسیب های کبدی و اختلالات قلبی و دستگاه گردش خون اشاره کرد.

دقت داشته باشید که در صورت مسمومیت با مصرف متانول،باید فرد را، هر چه سریعتر به بیمارستان منتقل کنید، تا به موقع مداوا شود.

 

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *