هیدروژن چیست ؟ ترکیبات و اجزای تشکیل دهنده آن کدامند ؟

هیدروژن-ایران مول

هیدروژن (H)، یک ماده گازی بی رنگ، بی بو، بی مزه و قابل اشتعال  است که ساده ترین عضو خانواده عناصر شیمیایی به شمار می آید. اتم هیدروژن، از یک هسته متشکل از پروتون تشکیل شده است. که دارای یک واحد بار الکتریکی مثبت است. یک الکترون با یک واحد بار الکتریکی منفی نیز با این هسته همراه است. این گاز، در شرایط عادی، یک تجمع سست از مولکول های هیدروژن است. این اتم از سک مولکول دو اتمی H2 تشکیل شده است. این ماده، با اکسیژن واکنش می دهد و آب را تولید می کند.

در واقع، نام هیدروژن یک کلمه یونانی است که به معنای “سازنده آب” است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این عنصر شیمیایی تا انتهای این مقاله همراه ایران مول بمانید.
فهرست مطالب

  1. هیدروژن چیست ؟
  2. ویژگی -خواص
  3. ترکیبات و اجزای تشکیل دهنده آن
  4. نقش هیدروژن در بدن
  5. سخن آخر
  6. سوالات متداول

هیدروژن چیست ؟

اگرچه، H فراوان ترین عنصر در کیهان است (سه برابر هلیوم، عنصر بعدی که بیشترین وجود را دارد)، اما فقط، حدود ۰٫۱۴ درصد از پوسته زمین را از نظر وزنی تشکیل می دهد. به عنوان بخشی از ترکیبات بیشمار کربن در تمام بافت های حیوانی و گیاهی و در نفت وجود دارد. اگرچه اغلب گفته می شود که ترکیبات کربن شناخته شده تر از هر عنصر دیگری هستند. اما واقعیت این است که، این اتم تقریبا در تمامی ترکیبات کربنی یافت می شود. و ترکیبات زیادی را با سایر عناصر تشکیل می دهد.

خواص

مهمترین و اصلیترین، خواص H در زیر نوشته شده است.

نام انگلیسی مادهHydrogen
حالت فیزیکیگاز
فرمول مولکولیH2
جرم اتمی۱٫۰۰۷۹۴ u
نماد شیمیاییH

ترکیبات و اجزای تشکیل دهنده هیدروژن

اگرچه هیدروژن خالص یک گاز است، اما مقدار بسیار کمی از آن در جو یافت می شود. این بقدری سبک است که در اثر برخورد با گازهای دیگر، بدون ترکیب، با سرعت کافی از جو خارج می شود.

در کره زمین، H2 عمدتاً در ترکیب با اکسیژن در آب وجود دارد، اما در مواد آلی مانند گیاهان زنده، نفت، زغال سنگ و غیره نیز وجود دارد. این عنصر به عنوان عنصر آزاد در جو یافت شده است، اما تنها کمتر از ۱ppm.

این گاز، سبکترین گاز است که با عناصر دیگر ترکیب می‌شود. گاهی اوقات، ترکیبات انفجاری تشکیل می دهد.

نقش هیدروژن در بدن انسان

نقش H در بدن انسان عبارتند از :

*آب – انرژی – سالخورده ها

در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

آب

هیدروژن، یکی از مهم ترین موارد مورد استفاده در بدن است. این مایع، از دو قسمت هیدروژن که برای بدن ضروری است تشکیل شده است. دقت داشته باشید که ۶۰% بدن را H تشکیل می دهد. مفهوم این عبارت حاکی از آن است که تمام مایعات موجود در بدن از H تشکیل می شوند. این دسته از اتم ها، می توانند سلول های بدن را هیدراته کنند. این امر مزیت های زیر را در پی دارد.

*سموم و مواد زائد را از بدن دفع می کند.

*مواد مغذی را می تواند به سلول های مورد نیاز منتقل نماید.

*می تواند مفاصل را روان کند.

*می تواند در سیستم ایمنی بدن باقی بماند.

*از بدن در مقابل عوامل خارجی مضر محافظت می کند.

انرژی

مولکول هیدروژن، نقش کلیدی در تولید انرژی در بدن را ایفا می کند. در عملکرد بدن، انرژی باید به صورت ATP، باشد. موادی مانند کربوهیدرات می تواند انرژی تولید کند.

سالخورده

این ماده، روند پیری در بدن را کند می کند. هیدروژن در بسیاری از بافت ها ذخیره می شود. زیرا، پیری در بدن توسط رادیکال های آزاد ایجاد می شود، ذخیره سازی این ماده در بافت ها، روند پیری را کند می کند.

H2، از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند. البته، با گذشت زمان و افزایش سن، این رسوبات خشک می شوند. این عامل باعث مشاهده عوامل پیری در بدن می شود.

سخن آخر

هیدروژن (Hydrogen)، با نماد شیمیایی H شناخته شده است. این عنصر، دارای عدد اتمی ۱ و جرم اتمی این عنصر ۱٫۰۰۷۹۴ u است. هیدروژن سبک‌ترین عنصر در جهان است و در شرایط استاندارد هیدروژن گازی از مولکول‌های دو اتمی با فرمول H2 بدست می آید. 

سوالات متداول

هیدروژن خالص است یا ناخالص ؟

این ماده شیمیایی، ناخالص است.

هیدروژن چه رنگی است؟

H2 چگونه به نظر می رسد؟ هیدروژن یک گاز نامرئی است. بنابراین، با وجود توصیفات رنگارنگ آنها، تفاوت قابل مشاهده ای بین انواع مختلف هیدروژن وجود ندارد

چند درصد زمین را هیدرو ژن تشکیل می دهد ؟

اگرچه H2 فراوان ترین عنصر در کیهان است (سه برابر هلیوم، دومین عنصر رایج)، اما از نظر وزنی تنها حدود ۰٫۱۴ درصد از پوسته زمین را تشکیل می دهد.

هیدروژن قابل اشتعال است؟

گازH2 مورد استفاده در پیل های سوختی به شدت قابل اشتعال است. و در صورت عدم استفاده صحیح می تواند باعث آتش سوزی و انفجار شود.

هیدروژن چگونه ساخته می شود ؟

روش های مختلفی برای تولید هیدروژن وجود دارد : اصلاح گاز طبیعی : گاز سنتز – مخلوطی از هیدروژن، مونوکسید کربن و مقدار کمی دی اکسید کربن – از واکنش گاز طبیعی با بخار با دمای بالا ایجاد می شود. الکترولیز : جریان الکتریکی آب را به H و اکسیژن تقسیم می کند.

co2، محصول سوختن H2 است ؟

دی اکسید کربن می تواند محصول جانبی تولید هیدروژن باشد. اما، H2 هنگام سوزاندن یا استفاده در پیل سوختی دی اکسید کربنی را منتشر نمی کند.

hydrogen بدون اکسیژن می سوزد ؟

احتراق نمی تواند در مخزنی که فقط حاوی H2 است، رخ دهد. برای احتراق، اکسیژن (یا هوا) و منبع احتراق مورد نیاز است. این ترکیب، با شعله آبی کمرنگی می سوزد که در نور روز تقریباً نامرئی است. اگر ناخالصی هایی مانند گرد و غبار یا سدیم در هوا وجود داشته باشد، شعله حاصل از آن ممکن است زرد به نظر برسد.

هیدروژن گاز گرم است یا سرد؟

H2، بعد از هلیوم، پایین ترین نقطه جوش و نقطه ذوب را در بین تمام مواد دارد. این ترکیب، بعد از هلیوم در رتبه دوم قرار دارد. هیدروژن مایعی با نقطه جوش پایین ۲۰ کلوین (۴۲۳- درجه فارنهایت؛ ۲۵۳- درجه سانتیگراد) و نقطه ذوب ۱۴ کلوین (۴۳۴- درجه فارنهایت؛ ۲۵۹- درجه سانتیگراد) و فشار اتمسفر است. بدیهی است که این دماها بسیار پایین هستند.

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *