گاز فریون (مبرد) چیست و نحوه استفاده از آن در سیستم های تهویه مطبوع

گاز فریون (مبرد)

گاز فریون (مبرد) چیست و نحوه استفاده از آن در سیستم های تهویه مطبوع

بسیاری از مردم فکر می کنند کولر گازی موجود در محیط کار و خانه، با پمپاژ هوای گرم و پمپاژ هوای خنک به داخل کار می کند. در حقیقت این طرز فکر کاملا درست نیست. هوای گرم در واقع به عنوان هوای سرد به داخل چرخه برگشته است. این مدار تا زمانی ادامه می یابد که ترموستات به دمای مورد نظر برسد.

چگونه کولر گازی شما این را مدیریت می کند؟ به روشی مشابه با نحوه سرد ماندن یخچال شما، اما منهای جعبه عایق. یک گاز غیرقابل اشتعال که به نام فریون شناخته می شود، بارها و بارها در اکثر یخچال ها تحت فرآیند تبخیر قرار می گیرد تا دما را پایین نگه دارد. این چرخه جهت تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد.

فریون

فریون،علاوه بر فلوئور و کربن، حاوی هیدروژن، کلر یا برم هستند. بنابراین، فریون ها انواعی از کلروفلوئوروکربن ها (CFCs)، هیدروکلرو فلوئوروکربن ها (HCFCs) و ترکیبات مرتبط هستند. نام فریون یک علامت تجاری ثبت شده توسط E.I. du Pont de Nemours & Company است.

گاز فریون چیست؟

فریون ها به صورت گازهای بی رنگ، بی بو، غیر قابل اشتعال، غیر خورنده و مایعات با سمیت کم در محیط ظاهر می شوند. این گازها، نخستین بار در دهه ۱۹۳۰ به عنوان مبرد معرفی و روانه بازار شدند.

گاز R134 به عنوان یک سردکننده یا خنک کننده دما بالا در سیستم های تهویه اتومبیل ها ، اسپیلیت ها و یخچال فریزرهای خانگی و یخچال سوپرمارکت ها، و به عنوان گاز یخچال و گاز کولر در کولرها مورد استفاده قرار می گیرد. البته لازم است که بدانید گاز R22 و گاز R134 با عنوان گاز کولر و گاز یخچال شناخته شده است.

ایران مول وارد کننده انواع گازهای مبرد در ایران ( فروش گاز R134 در ایران مول )

انواع گازهای فریون

این دسته از گازها را از روی ترکیبات و کاربردهای آن ها به موارد زیر تقسیم می شوند.

در ادامه به توضیح برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

گاز فریون R290

R290 یا همان پروپان با خلوص بالا، دارای فرمول شیمیایی C3H8 است، که به علت ظرفیت سرما دهی بالایش، به عنوان جایگزین مناسبی برای گاز R22 و R12 شناخته شده است. این مبرد به طور گسترده در تهیه و ساخت یخچال فریز و کولرهای گازی استفاده می شود. 

گاز فریون R134

مبرد، یک ترکیب شیمیایی غیر سمی و غیر قابل اشتعال، با فرمول CH2FCF3 و جرم مولکولی ۱۰۲٫۳ است. کاربرد فراوانی در ساخت یخچال خانگی و کولر خودرو دارد.

 • این دسته از مبردها، به عنوان جایگزین گاز R12 و R11 شده است. 
 • مخرب لایه اوزون نیست. زیرا این مبرد فاقد اتم کلر است.

R11 گاز مبرد

این دسته از مبردها با عنوان تری کلروفلورومتان در بین مردم شناخته شده هستند. که به طور گسترده جهت شستشوی سیستم های برودتی استفاده می شوند.

گاز فریون R22

گاز ۲۲، یکی از مشهورترین هیدروکلروفلوروکربن موجود در بازار است. که با ویژگی هایی همچون پایداری، غیر سمی بودن، بدون اثر اکسید کنندگی، بی‌آزار و غیر قابل اشتعال در محیط ظاهر می شود. این مبرد کاربرد زیادی در زمینه تهویه مطبوع و تبرید دارد.  البته تولید و استفاده این گاز فریونی ۲۲، به علت مسائل زیست محیطی همچون تخریب لایه ازن و گرمایش کره زمین از سال ۲۰۱۰ ممنوع شده و گاز مبرد R410A، به عنوان جایگزین آن انتخاب شده است. (فروش گاز ۲۲ در ایران مول به عنوان بزرگترین وارد کننده مواد شیمیایی انجام می شود.)

گاز R12

این مبرد کاربرد زیادی در فرآیند خنک کاری ، کمپرسورهای تسمه‌ای، سیستم های تبرد و چیلرهای بزرگ دارد.

گاز فریون R410

گاز آر ۴۱۰ آلفا، از مخلوط دو گاز R125 پنتا فلوئورو اتان و  گاز R32 (دی فلوئورو متان) به اندازه مساوی تشکیل می شود. این مبرد، بازده بسیار بالایی دارد و سازگار با ODP است. که کاربرد زیادی در گازها به ویژه مصارف خانگی و صنعتی دارد. 

عوارض گاز فریون

 • مسمومیت
 • موجب اختلال در سیستم تنفسی
 • به اندام ها آسیب می رساند.
 • رشد مایعات در ریه‌ها
 • آسیب اندام
 • حتی ممکن موجب مرگ شود.

چگونه از فریون در تهویه مطبوع استفاده می شود؟

این عمل بدین صورت انجام می شود.

 • ابتدا یک کمپرسور در کولر گازی سرد فریون  فشرده می شود.
 • . مقدار کمی روغن با گاز فریون ترکیب می شود تا کمپرسور را روغن کاری کند.
 • هنگامی که گاز فریون فشرده می شود، فشار آن افزایش می یابد و آن را بسیار داغ می کند.
 • در مرحله بعد، گاز فریون داغ از میان یک سری سیم پیچ ها حرکت می کند که اثر آن کاهش حرارت و تبدیل آن به مایع است.
 • سپس مایع فریون از طریق یک دریچه انبساط جریان می یابد که باعث می شود تا زمان تبخیر خنک شود.
 • سپس گاز سرد از طریق مجموعه دیگری از سیم پیچ ها هدایت می شود. این اجازه می دهد تا گاز گرما را جذب کند و هوای داخل اتاق یا ساختمان را کاهش دهد.

کولر گازی شما هوای اتاق را فیلتر می کند و گرد و غبار، گرده، دود و دیگر انواع کثیفی، آلاینده ها و آلرژن ها را پاک می کند. دستگاه های تهویه مطبوع اغلب آب اضافی را از هوا نیز می گیرند، از آن برای خنک کردن سیستم استفاده می کنند و از طریق شلنگ به بیرون پمپ می کنند. به این ترتیب هوای داخل را رطوبت زدایی می کنند. برخی از واحدهای تهویه مطبوع می توانند از رطوبت متراکم شده به عنوان آب خنک به طور مکرر در داخل سیستم استفاده کنند.

 

 

 

 

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *