کلرید باریم | خرید و فروش کلرید باریم

کلرید باریم

نام تجاری: کلرید باریم | خرید و فروش کلرید باریم

موجودی: تماس بگیرید!

قیمت محصول: تماس بگیرید!

کلرید باریم (BaCl2) چیست؟ باریم کلرید (به انگلیسی : Barium chloride)، یک نمک معدنی است که از کاتیون های باریم (Ba2+) و آنیون های کلرید (Cl-) ساخته شده است. به آن باریم موریات یا دی کلرید باریم نیز می گویند. این ماده جامد سفید رنگی است که محلول در آب است و رنگ زرد مایل به سبزی به شعله می دهد. فرمول شیمیایی آن، BaCl2 است.

نمک های باریم به طور گسترده در صنعت استفاده می شود. سولفات در رنگ های سفید بخصوص برای مصارف خارجی استفاده می شود. باریم موریات، در طبیعت سمی است.

 خواص باریم کلرید

BaCl2، کاملاً در آب محلول است (همانطور که در مورد اکثر نمک های یونی وجود دارد)، که در حالت محلول خود به کاتیون های باریم و آنیون های کلرید تجزیه می شود. در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد، حلالیت کلرید باریم در آب تقریباً برابر با ۳۵۸ گرم در لیتر است. با این حال، حلالیت این ترکیب در آب وابسته به دما است. در دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد، حلالیت آن، در آب برابر با ۵۹۴ گرم در لیتر است. این ترکیب در متانول نیز محلول است(البته در اتانول محلول نیست).

در شرایط استاندارد، کلرید باریم به صورت یک جامد کریستالی سفید وجود دارد. BaCl2 بی آب در یک ساختار کریستالی متعامد متبلور می شود. با این حال، فرم دی هیدرات آن به داشتن ساختار بلوری مونوکلینیک شناخته شده است. سایر خواص BaCl2 در جدول زیر نشان داده شده است.

Barium ChlorideBaCl2
وزن مولکولی۲۰۸٫۲۳ g/mol (anhydrous)
چگالی۳٫۸۵۶ g/cm3 (anhydrous)
دما ذوب۹۶۲ °C
دما جوش۱,۵۶۰ °C

موارد مصرف BaCl2

 • به عنوان ماده اولیه برای تولید نمک باریم استفاده می شود.
 • در صنایع کلر – قلیایی کاربرد دارد.
 • در ساخت لاستیک استفاده می شود.
 • به طور گسترده ای در پالایش نفت استفاده می شود.
 • در صنعت کاغذ سازی کاربرد دارد.
 • در سخت شدن فولاد استفاده می شود.
 • برای تصفیه محلول آب نمک استفاده می شود.
 • در صنعت

کاربرد صنعتی

کاربرد صنعتی اولیه BaCl2 در تصفیه محلول های آب نمکی است که در کارخانه های تولید کلر سوز آور استفاده می شود. از این ترکیب در سخت‌کاری فولاد و تولید نمک‌های عملیات حرارتی نیز استفاده شده است. این ترکیب به دلیل سمیت بالا کاربردهای محدودی دارد.

تهیه باریم موریات

به صورت صنعتی طی دو مرحله تشکیل می شود.

 • مرحله ۱:

از سولفات باریم در دمای بالا

BaSO4 + 4C → BaS + 4CO

 • مرحله ۲:

از سولفید باریم

BaS + 2HCl → BaCl2 + H2S

به جای اسید هیدروکلریک می توان از کلر استفاده کرد.

همچنین می توان آن را از کربنات باریم یا هیدروکسید باریم نیز تهیه نمود.

عوارض و خطرات باریم کلراید

از آنجا که این ترکیب به شدت سمی است. عوارض و خطرات آن عبارتند از :

 • استنشاق و خوردن آن : موجب مسمومیت می شود.
 • تماس چشمی : آسیب جدی به چشم وارد می کند.
 • تحریکات پوستی، چشمی و تنفسی : باریم موریات، برای چشم ها، پوست و مجاری تنفسی تحریک کننده است.
 • تاثیر باریم کلرید بر سلامتی : باریم موریات، هنگام مصرف سمی است. سولفات منیزیم (MgSO4) و سولفات سدیم (Na2SO4) پادزهرهای احتمالی هستند. زیرا BaSO4 (سولفات باریم) را تشکیل می دهند. BaSO4 به دلیل نامحلول بودن نسبتاً غیر سمی است.

نکات ایمنی

در صورت قرار گیری در معرض باریم موریات، سریعا اقدامات زیر صورت گیرد.

 • کمک های اولیه استنشاقی : در هوای تازه استراحت کنید. ممکن است نیاز به تنفس مصنوعی داشته باشید. برای مراقبت های پزشکی به بیمارستان مراجعه کنید.
 • کمک های اولیه پوست : لباس های آلوده را از تن خارج کنید. پوست را با آب فراوان یا دوش گرفتن آب بکشید.
 • کمک های اولیه چشمی : ابتدا به مدت چند دقیقه چشم را با آب فراوان بشویید (در صورت امکان لنزهای تماسی را بردارید)، سپس برای مراقبت های پزشکی مراجعه کنید.
 • کمک های اولیه بلع : القای استفراغ (دقت داشته باشید تنها در صورتی که فرد هوشیار است این عمل را انجام دهید). حتما به پزشک مراجعه کنید.

خرید باریم کلرید – Barium chloride

مجموعه ایران مول با دو دهه سابقه درخشان در زمینه واردات مواد اولیه شیمیایی صنعتی ، توانایی عرضه مواد شیمیایی صنعتی با بهترین برند های مطرح جهانی را دارد. خرید این کالا را به ما بسپارید ، آن در کمترین زمان ممکن و با قیمت مناسب در اختیار شما قرار می دهیم.

فروش کلرید باریم – BaCl2 – باریم موریات

ایران مول ، یکی از بزرگترین وارد کنندگان مواد اولیه شیمیایی صنعتی در ایران است. این شرکت تجربه بالایی در حوزه مواد اولیه صنعتی شیمیایی دارد. شما می توانید جهت تهیه مواد اولیه با کیفیت، مقرون به صرفه با کارشناسان ما در واحد ایران مول در ارتباط باشید.

پرسش-پاسخ

عدد اکسایش باریم و کلر در BaCl2 چقدر است؟

مولکول های باریم موریات، دارای پیوند یونی بین کاتیون های باریم و آنیون های کلرید هستند. باریم فلزی است که حالت اکسیداسیون ۲+ را در این نمک یونی نشان می دهد در حالی که کلر یک غیر فلز است که حالت اکسیداسیون ۱- را در BaCl2 نشان می دهد.

آیا کلرید باریم برای انسان مضر است؟

یون Ba2+ و ترکیبات محلول باریم (به ویژه کلرید، نیترات، هیدروکسید) برای انسان سمی هستند.

آیا Bacl2 جامد است؟

بله، یک ترکیب شیمیایی جامد سفید رنگ و بی بو است.

آیا Bacl2 در آب حل می شود؟

کلرید باریم یکی از محبوب ترین نمک های باریم است. Bacl2 در آب هم رطوبت گیر و هم محلول در آب است. هنگامی که این ترکیب در معرض شعله باز قرار می گیرد، رنگ زرد مایل به سبز می دهد. نمک از واکنش اسید هیدروکلریک با کربنات باریم یا هیدروکسید باریم تولید می شود.

آیا BaCl2 در HCl محلول است؟

اگر BaCl2 را به HCl یا HCl را به BaCl2 اضافه کنیم، به دلیل اثر یون مشترک، واکنش معکوس انجام می شود و BaCl2 متبلور یا رسوب می شود.

 

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *