مونواتانول آمین چیست و کاربردهای آن کدامند ؟

کاربرد مونو اتانول آمین

نام تجاری: مونواتانول آمین چیست و کاربردهای آن کدامند ؟

موجودی: تماس بگیرید!

قیمت محصول: تماس بگیرید!

کاربرد مونواتانول آمین ؟
مونواتانول آمین نوعی ترکیب شیمیایی با فرمول C2H7NO و دارای گروه های عاملی الکلی و آمین می باشد که با نام اختصاری MEA نیز شناخته شده است و در بافت های طبیعی زنده به صورت گسترده یافت می شود.
این ماده دارای خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار مفیدی می باشد که سبب کاربرد فراوان آن در صنایع مختلفی از جمله صنایع شوینده، گاز و ذغال سنگ، صنایع داروسازی و بسیاری از صنایع شیمیایی دیگر شده است.
در ادامه به شرح مفصل تر معرفی، خواص، روش تولید، کاربرد، قیمت خرید و فروش و بازار جهانی مونو اتانول آمین خواهیم پرداخت.

معرفی

مونو اتانول آمین (MEA) مایعی چسبناک و ویسکوز بی رنگ با بویی نامطبوع مشابه بوی آمونیاک می باشد که فرمول شیمیایی آن C2H7NO بوده و دارای جرم مولکولی ۶۱٫۰۸۴ گرم بر مول است. MEA کمترین نقطه جوش و بالاترین فشار بخار آمین ها را دارد.
این ماده به دلیل دارا بودن گروه عاملی الکل و آمینی، گروهی از الکل های آمینه را تشکیل می دهد که آنتی هیستامین ها گروهی از آنها می باشند که شامل کاربینوکسامین، کلماستین، دیمن هیدرینات و…هستند.
این ماده به دلیل حلالیت بالایی که دارد می تواند به راحتی رطوبت موجود در هوا و دی اکسید کربن را جذب کند و با هر نسبتی در آب و الکل هایی چون متانول، متیل الکل، گلیسرین و استون قابل حل می باشد.
در صورتی که این ماده در مجاورت فلزهایی مانند مس، برنج، آهن، آلومینیوم، روی و… قرار گیرد می تواند بسیار خورنده باشد.
گاهی اوقات این ماده به رنگ زرد یا قهوه ای می باشد که دلیل آن جذب رطوبت و واکنش مونواتانول آمین با دی اکسید کربن هوا در مجاورت نور می باشد که سبب اکسید شدن و تغییر رنگ آن می شود. خواص فیزیکی و شیمیایی مونو اتانول آمین شامل موارد زیر است.

 1. نام ماده شیمیایی مونو اتانول آمین
 2. نام آیوپاک ۲-آمینو اتان -۱- ال
 3. نماد اختصاری MEA
 4. فرمول مولکولی C2H7NO
 5. جرم مولی ۶۱٫۰۸۴ گرم بر مول
 6. چگالی ۱٫۰۱۱۷ گرم بر سانتی متر مکعب
 7. شکل ظاهری مایع چسبناک و بی رنگ
 8. بو نامطبوع و مانند آمونیاک
 9. انحلال پذیری در آب قابل حل
 10. نقطه ذوب ۱۰٫۳درجه سانتی گراد
 11. نقطه جوش ۱۷۰ درجه سانتی گراد
 12. نقطه اشتعال ۸۵ درجه سانتی گراد
 13. دمای خود اشتعالی ۴۱۰ درجه سانتی گراد
 14. نام های دیگر مونو اتانول آمین : ۲-هیدروکسی اتیلن، ۲-آمینو-۱-اتانول، بتا-آمینو اتانول، اولامین، گلیسینول، اتیل اولامین، کولامین آمین

کاربرد مونو اتانول آمین

روش تولید مونو اتانول آمین

جهت تولید این ماده، آمونیاک و اتیلن دی اکسید در یک محلول آبی، در مجاورت یکدیگر قرار می گیرند تا با هم واکنش دهند.
مولکول NH3 می تواند با یک، دو یا سه مولکول EO واکنش دهد و به ترتیب منجر به تشکیل مونو اتانول آمین (MEA)، دی اتانول آمین (DEA) یا تری اتانول آمین (TEA) شود. اگر آمونیاک با یک مول اکسید اتیلن واکنش دهد، مونو اتانول آمین، با دو مولکول اتیلن اکسید، دی اتانول آمین تشکیل می شود در حالی که با سه مول اتیلن اکسید تری اتانول آمین تشکیل می شود. در این فرایند، هر چه نسبت NH3 بیشتر باشد، MEA بیشتری تشکیل می شود.
برای تشکیل ۱ کیلوگرم MEA از ۰٫۲۷۹ کیلوگرم آمونیاک و ۰٫۷۲۱ کیلوگرم اکسید اتیلن استفاده می شود.

پس از انجام واکنش، مقدار اضافی آمونیاک خارج می شود و آب با تقطیر از مخلوط واکنش خارج می شود تا دوباره به مرحله واکنش بازگردد. سپس اتانول آمین ها در یک واحد تقطیر سه مرحله ای از یکدیگر جدا می شوند.
این واکنش به دلیل آزاد کردن گرمای زیاد و حتی به اندازه نقطه اشتعال، خطرناک می باشد و باید در محیط ایمن انجام گیرد.
روش دیگری برای تولید این ماده وجود دارد که در آن به جای فراهم نمودن یک محلول آبی جهت انجام واکنش میان آمونیاک و اتیلن دی اکسید، از یک راکتور کاتالیستی با حضور رزین های تبادلگر یونی یا زئولیت و خاک رس استفاده می شود.

تولیدکننده مونو اتانول آمین

در ایران، پتروشیمی شازند اراک، بزرگترین تولید کننده مونو اتانول آمین می باشد.

واکنش های مونو اتانول آمین

مونو اتانول آمین با اسیدها، انیدریدهای اسید، کلریدهای اسید و استرها واکنش می دهد تا مشتقات آمیدی و با کربنات پروپیلن یا سایر کربنات های حلقوی برای ایجاد کربنات های مربوطه ایجاد کند. مونو اتانول آمین به عنوان یک آمین اولیه با آلدهیدها و کتون ها واکنش می دهد و آلدیمین ها و کتمین ها را تولید می کند. علاوه بر این، مونو اتانول آمین با آلومینیوم، مس و آلیاژهای مس واکنش داده و نمک های پیچیده را تشکیل می دهد. یک واکنش شدید با آکرولئین، آکریلونیتریل، اپی کلروهیدرین، پروپیولاکتون و وینیل استات رخ می دهد.

کاربرد مونواتانول آمین

 صنایع دارویی

از کاربردهای مهم مونو اتانول آمین در صنایع دارویی می توان به استفاده از آن در جهت ایجاد بافر و یا تهیه امولسیون اشاره کرد و بسیاری از داروها از جمله آنتی هیستامین ها، داروهای ضدمالاریا، آنتی بیوتیک ها، داروهای بی حس کننده موضعی، ضد افسردگی، شل کننده عضلانی و… بر پایه ی این ماده می باشند.
از دیگر کاربردهای این ماده در صنایع دارویی، به عنوان اسکلروزان تزریقی جهت درمان برخی از بواسیرهای علامت دار می باشد.

 

کاربرد مونو اتانول آمین در صنایع آرایشی

خاصیت امولسیفایر مونو اتانول آمین سبب کاهش کشش سطحی و مخلوط کردن مواد محلول در آب و مواد محلول در چربی می باشد.
همچنین این ماده می تواند سبب تنظیم PH محصولات آرایشی و افزایش ماندگاری آنها شود.

 

کاربرد مونواتانول آمین ذر صنایع بهداشتی

از مونو اتانول آمین می توان به عنوان یک ماده اولیه در تولید سورفکتانت ها می باشد که یکی از اجزای اصلی در تولید انواع شوینده های بهداشتی از قبیل انواع شامپوها، صابون ها، پودرهای لباسشویی، مایع ظرفشویی و دستشویی و… می باشد.

 

 کاربرد مونواتانول آمین در نساجی

از مونو اتانول آمین می توان در فرایند آماده سازی الیاف و نرم کننده ها استفاده نمود. از سوی دیگر، روان کننده های نساجی از ترکیب نمک های اتانول آمین ها تشکیل شده است تا از خواص ضدخوردگی و ضد استاتیکی آنها استفاده شود.

 

کاربرد مونواتانول آمین در نیروگاه ها

جهت قلیا نمودن آب موجود در چرخه های بخار نیروگاه هایی چون نیروگاه های هسته ای با راکتورهای آب تحت فشار، از مونو اتانول آمین استفاده می شود که این عملیات سبب کنترل خوردگی اجزای فلزی خواهد شد.
یکی از خواص مهم مونو اتانول آمین که موجب کاربرد آن در این زمینه شده است، توزیع یکنواخت آن در چرخه بخار می باشد که سبب جمع شدن آن در دیگ های بخار و شکاف های موجود در سیستم نمی شود.

موارد استفاده آن در تصفیه گاز

از مونو اتانول آمین ها می توان برای تصفیه گاز طبیعی و گاز باقیمانده نفت استفاده کرد. مونو اتانول آمین حلالی است که در نیروگاه های زغال سنگ برای جذب انتشار دی اکسید کربن پس از احتراق استفاده می شود. این حلال به راحتی در دسترس است، هزینه آن کم بوده و سرعت جذب آن سریع می باشد.
مونو اتانول آمین در صورتی که با اسیدها واکنش دهد، نمک تولید می کند. به عنوان مثال در صورت واکنش با CO2 و H2S، موجب تشکیل نمک های غیر پایدار در محلول های آبی می شود که برای حذف گازهای CO2 و H2S از گاز طبیعی، گاز پالایش و گاز سنتز مناسب می باشد چرا که این گازها علاوه بر آسیب رساندن به محیط زیست، سبب صدمه زدن به تجهیزات نیز می شوند.

کاربرد مونواتانول آمین در سیالات فلزکاری

از مونو اتانول آمین برای خنثی نمودن اجزای اسیدی در روان کننده ها و جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد مونواتانول آمین پرداخت چوب

یکی از مهمترین کاربردهای مونو اتانول آمین، استفاده از آن در فرمولاسیون های نگهدارنده چوب می باشد که سبب افزایش طول عمر چوب می شود.

کاربرد مونواتانول آمین در کشاورزی

در کشاورزی از مونو اتانول آمین به عنوان عاملی خنثی کننده در امولسیفایرهای آنیونی استفاده می شود.
همچنین این ماده در تولید انواع علف کش ها و آفت کش ها نیز کاربرد دارد.

کاربرد مونواتانول آمین در کشاورزی

کاربرد مونواتانول آمین در سیمان کاری

یکی از کاربردهای مونو اتانول آمین، تسریع زمان خشک شدن سیمان و محافظت از آن در برابر عوامل محیطی مانند یخ زدگی می باشد.

کاربرد مونواتانول آمین در  اسکرابر دی اکسید کربن و گاز ترش

مونو اتانول آمین، دارای پایه ضعیفی می باشد، از این رو می توان از این خاصیت آن در مالش گاز استفاده کرد.
این ماده می تواند انتشار دودکش دی اکسید کربن با ذغال سنگ، متان احتراق شده و بیوگاز احتراق انجام دهد. همچنین می تواند صنعت ذغال سنگ و بیوگاز تاریخی را مدرن، قابل فروش و سالم تر کند. از سوی دیگر، از اسکراب دی اکسید کربن مونو اتانول آمین می توان جهت بازسازی هوای زیردریایی ها نیز استفاده نمود که این محلول های اسکرابر قابل بازیافت از طریق یک واحد بازسازی می باشند.

خطرات مونو اتانول آمین / نکات ایمنی مونو اتانول آمین

• استنشاق
استنشاق بخارات MEA می تواند سبب تحریک سیستم تنفسی شود. بنابراین محل کار کردن و نگهداری از این ماده باید دارای تهویه مناسب باشد و همچنین هنگام مصرف آن، حتما از ماسک استفاده شود.
در صورت استنشاق این ماده در طولانی مدت، به محلی با هوای آزاد بروید.

• تماس با چشم
این مایع می تواند سبب تحریک شدید با علائم مشخص قرمزى، ورم و سوختگى شیمیایی درچشم شود.
مایع رقیق تر این ماده مى تواند سبب آسیب رساندن به قرنیه شود و در صورت برخورد دوز بالای این ماده با چشم در مواقع شدید ممکن است صدمات شدیدی چون نابینایی اتفاق بیفتد.
ولی غلظت پایین این ماده می تواند سبب اختلال در دید که به آن مه آبی و یا هاله دید می گویند، اتفاق می افتد.

• تماس با پوست
مونو اتانول آمین جزو مواد خورنده پوست می باشد که در صورت تماس بلند مدت آن با پوست، سبب جذب آن از طریق پوست و التهاب و آسیب رساندن به بافت آن می شود.
بنابراین هنگام کار کردن با این ماده حتما از دستکش مخصوص استفاده شود.
در صورت تماس با پوست، فورا آن را به مدت نیم ساعت با آب شستشو دهید و در صورت تماس با لباس، فورا لباستان را تعویض کنید.

• بلع
خوردن مونو اتانول آمین می تواند سبب تحریک دستگاه گوارشی و آسیب رساندن به دهان، گلو، مری و معده شده و سبب بروز حالت تهوع، سرگیجه، کاهش فشارخون، بیهوشی و حتی در موارد شدید، کما می شود.
در صورت بلع این ماده، به هیچ عنوان خود را وادار به استفراغ نکنید و از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.

نگهداری از مونو اتانول آمین

مونو اتانول آمین باید در محیط خشک، خنک و باتهویه محیطى مناسب و به دور از گرما و سایر منابع مشتعل و محترق دیگر نگهدارى شود و فضاى انبار مى بایست از مواد قابل اشتعال مثل پارچه فرسوده و مقوا پاکیزه باشد.
ظروف نگهداری از این ماده باید از جنس فولاد ضد زنگ بوده و دارای برچسب مخصوص باشد و درب ظرف به خوبی بسته شده باشد.
در صورت ریخته شدن این ماده در محیط انبار، به هیچ عنوان به مواد ریخته شده دست نزنید و با استفاده از خاک، ماسه و یا سایر مواد جاذبی که با این ماده واکنش نمی دهند، محیط را پاکسازی کنید.

قیمت خرید و فروش مونو اتانول آمین

قیمت خرید مونو اتانول آمین تحت تاثیر نوسانات بازار مواد شیمیایی صنعتی، متغیر است. از دیگر موارد موثربر قیمت این ماده، میزان واردات آن می باشد که به طور مستقیم روی فروش محصولات داخلی موثر خواهد بود.
همچنین مانند دیگر مواد شیمیایی، حجم خرید و گریدهای مونو اتانول آمین، روی قیمت آن موثر خواهند بود.

بازار جهانی مونو اتانول آمین

در حال حاضر، نصف بازار جهانی مونو اتانول آمین به کشور آمریکا اختصاص دارد و پس از آن کشورهای اروپای غربی و آسیا پاسفیک بیشترین سهم بازار این ماده را دارند.
هم اکنون بیش از ۵۰ درصد مونو اتانول امین تولیدی در جهان صرف تولید محصولات صنعت متالوژی می شود.

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *