خطرات پرکلرواتیلن را می دانید ؟

تترا کلرواتیلن در خشک شویی

خطرات پرکلرواتیلن

پرکلرواتیلن، که با نام تتراکلرواتیلن شناخته شده است. یک ترکیب شیمیایی با فرمول C2Cl4 است. این ترکیب مایعی بی رنگ است. که کاربرد زیادی در چربی زدایی و خشک شویی دارند. در نتیجه این فعالیت ها پرکلرواتیلن در هوا پخش می شود. این ماده اثرات منفی زیادی بر روی اندام های مختلف بدن دارد. در حقیقت افراد از سه طریق استنشاق، بلعیدن و تماس پوستی در معرض پرکلرواتیلن قرار می گیرند. پرکلرواتیلن از دو طریق هوا و نوشیدن وارد بدن می شود. با مجموعه ی ایران مول همراه باشید تا با خطرات پرکلرواتیلن بیشتر آشنا شوید.

پرکلرواتیلن در خشک شویی
پرکلرواتیلن در خشک شویی

چگونه پر کلرواتیلن وارد بدن می شود؟

هنگامی که هوای حاوی پرکلرواتیلن را تنفس می کنید، تتراکلرو اتیلن وارد بدن شما می شود. میزان ورود پرکلرواتیلن به بدن، به میزان ماده شیمیایی موجود در هوا، سرعت و عمیق تنفس و مدت زمانی که در معرض آن هستید بستگی دارد. در صورت نوشیدن آب یا خوردن غذای حاوی ماده شیمیایی ممکن است تتراکلرو اتیلن وارد بدن شود. میزان ورود به بدن از این طریق به میزان ماده شیمیایی که می نوشید یا می خورید بستگی دارد. این دو مسیر ذکر شده ، محتمل ترین روش هایی است که افراد در معرض تتراکلرواتیلن قرار می گیرند. اگر تتراکلرو  اتیلن در پوست شما گیر افتاده باشد، مقدار کمی از آن می تواند به بدن شما منتقل شود. تنها مقدار کمی از تتراکلرو اتیلن موجود در هوا، از طریق پوست وارد بدن می شود.

نحوه دفع پرکلرواتیلن ازبدن

تترا کلرواتیلن از طریق دم و بازدم (تنفس) از بدن شما خارج می شود. مقدار کمی از تتراکلرو اتیلن توسط بدن شما (به ویژه کبد) به مواد شیمیایی دیگری تبدیل می شود. که از طریق ادرار از بدن شما خارج می شود. اکثر تترا کلرو اتیلن تغییر یافته در طی چند روز از بدن خارج می شود. مقداری از پر کلرو اتیلن در خون و سایر بافت ها، به ویژه چربی ها یافت می شود. بخشی از تتراکلرو اتیلن که در چربی ذخیره می شود ممکن است چندین روز یا چند هفته در بدن شما بماند تا از بین برود.

خطرات پرکلرواتیلن

تترا کلرو اتیلن موجب آلودگی محیط زیست یا طبیعت و همچنین بر روی سلامتی انسان تاثیر می گذارد.

خطرات پرکلرواتیلن در محیط زیست

تترا کلرواتیلن موجب آلودگی آب های زیرزمینی (۱۰میکروگرم بر لیتر) و آشامیدنی (۱٫۵ الی ۷٫۷۵۰ میکروگرم بر لیتر) و هوا می شود.

خطرات پرکلرواتیلن در انسان – عوارض ناشی از پرکلرواتیلن

دانشمندان برای محافظت از مردم در برابر اثرات مضر مواد شیمیایی سمی و یافتن راه هایی برای درمان افرادی که آسیب دیده اند، از آزمایشات بسیاری استفاده می کنند. نتایج حاکی از آن است، که بعد از قرار گیری در معرض تتراکلرواتیلن (استنشاق، بلعیدن و پوست) وارد بدن می شود. و به سرعت جذب خون می شود. سپس به سرعت جذب بافت های بدن می شود.

 از تتراکلرواتیلن به عنوان ماده ی بیهوشی استفاده شده است. بنابراین در غلظت های بالا موجب کاهش هوشیاری می شود. هنگامی که غلظت هوا زیاد باشد، بخصوص در مناطق بسته و تهویه کم موجب سرگیجه، سردرد، خواب آلودگی گیجی، حالت تهوع، دشواری در گفتار و راه رفتن، بیهوشی و مرگ می شود. سوزش در اثر ،تماس مکرر یا طولانی مدت پوست با ماده ی شیمیایی ایجاد می شود.

نتایج مطالعات دانشمندان برروی حیوانات حاکی از آن است. که تتراکلرواتیلن می تواند باعث آسیب کبدی و کلیوی و سرطان های کبد و کلیه شود. اگرچه سرطان زا بودن پرکلرواتیلن اثبات نشده است. اما وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده پیش بینی کند که تتراکلر اتیلن یک ماده سرطان زا است. علاوه بر این، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) تشخیص داده است که تتراکلرو اتیلن احتمالاً برای انسان سرطان زا است.

 EPA و ATSDR، عوارض ناشی از قرار گیری در معرض تتراکلرواتیلن را بر روی تولید مثل از جمله سقط خودبخودی جنین، ناهنجاری اسپرم و کاهش باروری را گزارش دادند.

عوارض قرار گیری طولانی مدت در معرض پر کلرو اتیلن

مقادیر بالای پرکلرواتیلن، به اندام های زیر آسیب می رساند.

  • مغز
  • کلیه (نفروپاتی)
  • کبد
  • سیستم ایمنی بدن
  • چشم (موجب کوررنگی می شود)
خطرات پرکلرواتیلن
خطرات پرکلرواتیلن

شرکت ایران مول با دو دهه سابقه ی درخشان، توانایی عرضه ی موادشیمیایی با بهترین برندهای مطرح جهانی را دارد. لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت پر کلرواتیلن، خرید پرکلرواتیلن و فروش پرکلرواتیلن و سایر سوالات با همکاران ما در واحد فروش در ارتباط باشید.

شماره تماس دفتر :   ۰۲۱۲۲۸۷۶۳۹۰
شماره همراه :   ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲
واتس آپ :   ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *