ایزوسیانات

خطرات ایزوسیانات چیست ؟

ایزوسیانات، جزء دسته مواد شیمیایی بسیار واکنش پذیر با وزن مولکولی کم طبقه بندی می شود. که کاربرد فراوانی در ساخت فوم انعطاف پذیر، رنگ، لاک، پوشش و الاستومرها دارد. با این وجود، ایزوسیانات ها به عنوان عامل آسم شغلی، در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای صنعتی دیگر شناخته شده است. بنابراین در ادامه به معرفی بیشتر خطرات ایزوسیانات خواهیم پرداخت. 

مجموعه ایران مول با دو دهه سابقه درخشان ، توانایی عرضه مواد شیمیایی ایزوسیانات با بهترین برند های مطرح جهانی را دارد. لذا برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت ، خرید و فروش ایزوسیانات و سایر سوالات خود با همکاران ما در واحد فروش ایران مول در ارتباط باشید.            

قیمت : جهت اطلاع از قیمت ایزوسیانات با همکاران ما در واحد فروش مجموعه ایران مول در ارتباط باشید.

whatsapp-icon   واتساپ : ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

telشماره همراه  :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

tell شماره تماس دفتر :   ۰۲۱۲۲۸۷۶۳۹۰       

 ایزوسیانات چیست ؟

ایزوسیانات (به انگلیسی : Isocyanate)، یک ترکیب شیمیایی حاوی گروه ایزوسیانات (-NCO) است. که با باترکیبات حاوی گروه الکی واکنش می دهند. و پلیمرهای پلی اورتان را تولید می کنند. به طوری که گفته می شود، این ماده شیمیایی تجاری، یکی از اصلی ترین و مهم ترین مواد مورد استفاده در صنعت پلی اورتان است. 

موارد استفاده و کاربرد

ایزوسیانات کاربرد زیادی در ساخت پلی اورتان ها یا پلی یورتان ها دارد. گفته می‌شود فوم پلی اورتان بهترین عایق شناخته شده در جهان از نظر ضریب انتقال حرارت است. از دیگر کاربردهای ایزوسیانات می توان به استفاده آن در ساخت فوم ها، ساخت الیاف، صنعت اتومبیل و مواد عایق را نام برد. 

*در تهیه و ساخت فوم های انعطاف پذیر و سفت و سخت 

*الیاف

*در پوشش هایی همچون رنگ و لاک 

*الاستومرها

*صنعت خودرو

*در مواد عایق ساختمانی 

خطرات ایزوسیانات 

قرار گیری در معرض ایزوسیانات، موجب بروز علائم زیر در فرد می شود. 

*سوزش چشم

*دستگاه تنفسی (موجب حساسیت دستگاه تنفسی می شود)

*سوزش پوست

خطرناک ترین عوارض قرار گیری در معرض ایزوسیانات شامل آسیب به اندام ریه و سرطان زایی است.

در زیر به توضیح بیشتر خطرات ایزوسیانات خواهیم پرداخت.

آیا ایزوسیانات به ریه آسیب می رساند؟

 MDI و سایر ایزوسیانات ها، چشم، دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی، دستگاه گوارش و پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر این قرار گیری در معرض دی ایزوسیانات موجب سوزش بینی و گلو می شود. و در نهایت موجب سرفه می شود.

تحریک تنفسی ممکن است به علائم مزمن تنفسی تبدیل شود. همچنین، قرار گیری طولانی مدت در معرض ایزوسیانات موجب سندرم دیسترس حاد تنفسی یا سندرم اختلال عملکرد مجاری هوایی می شود.

 آیا ایزوسیانات موجب حساسیت تنفسی می شود؟       

حساسیت تنفسی، یکی دیگر از علائم قرار گیری در معرض ایزوسیانات ها است.  قرار گرفتن در معرض این ماده، موجب حساسیت در کارگران می شود. به طوری که قرار گیری مجدد این افراد در معرض ایزوسیانات، موجب حملات شدید آسم می شود. 

اختلالات تنفسی مرتبط با قرار گرفتن در معرض ایزوسیانات شامل آسم و پنومونیت است. حساسیت ممکن است در نتیجه قرار گیری بیش از حد در معرض  آن یا قرار گیری در معرض غلظت های کم ایزوسیانات ایجاد شود.

به طور کلی ، هنگامی که یک کارگر حساس شود، حتی غلظت کم ایزوسیانات نیز می تواند علائمی مانند خس خس سینه، تنگی قفسه سینه، تنگی نفس و سرفه را در فرد ایجاد کند. افرادی که دارای پنومونیت مزمن حساسیت هستند نیز ممکن است دچار خستگی و کاهش وزن شوند. این علائم ممکن است بلافاصله بعد از قرار گیری در معرض ایزوسیانات ظاهر شود. یا ممکن است تا ۸ ساعت پس از مواجهه با آن به تعویق بیفتد. مرگ ناشی از آسم شدید در افراد حساس گزارش شده است.

آیا ایزوسیانات سرطان زا است ؟

این ماده تجاری، به عنوان یک عامل سرطان زا در حیوانات شناخته شده است. با این وجود، داده های مبنب بر سرطان زایی متیل دی فنیل دی ایزوسیانات (ام دی ای) در انسان کافی نیست.

*متیلن دی فنیل دی ایزوسیانات (MDI) با درجه  تجاری ۴۵% باعث انحراف کروموزوم در انسان می شود. (بعد از ۲۴ ساعت)

بنابراین NIOSH توصیه می کند، میزان قرار گیری در معرض ایزوسیانات ها و خانواده های آن را به حداقل برسانیم. زیرا این ماده موجب حساسیت تنفسی و سرطان زایی در حیوانات می شود.

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *