تبدیل متیلن کلراید به مونوکسید کربن در بدن

متیلن کلراید در صنعت رنگ

متیلن کلراید چیست؟ متیلن کلراید (به انگلیسی : Methylene chloride) یا دی کلرومتان ، یک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی CH2Cl2 است. این ماده از حلال های آلی فرار است، که به عنوان یک ماده ی سرطان زا، سمی و مضر دسته بندی می شود. معمولاً متیلن کلراید به عنوان ایمن ترین هیدروکربن های کلردار در نظر گرفته می شود.  این ماده از نظر صنعتی در درجه اول به عنوان مواد پاک کننده رنگ، به عنوان چربی زدا و به عنوان حلال در فیلم های عکاسی و سیمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. تولید این ماده در ایالات متحده به سرعت در حال افزایش  است. به منظور جلوگیری از سلامتی، میزان حد آستانه توصیه شده، در کنفرانس آمریکای بهداشتی های صنعتی دولتی در ppm 500 تعیین شده است. در ادامه به توضیح چگونگی تبدیل متیلن کلراید به مونوکسید کربن در بدن خواهیم پرداخت. 

موارد استفاده و کاربرد 

دی کلرومتان ، به طور گسترده در آزمایشگاه های تحقیقاتی برای سنتز و استخراج مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه براین گاز متیلن، در افزودنی های رنگ و مواد پوششی، حلال ها، خودروسازی، مصارف پزشکی و دارویی کاربرد دارد. سایر کاربردهای حلال متیلن در زیر آورده شده است. 

*به عنوان مواد واسطه

*مواد شیمیایی آزمایشگاهی

*به عنوان پاک کننده در محصولات مراقبت مبلمان

*به عنوان شست و شو دهنده در کارخانه های تولید کفش و زیره آن

*به عنوان شست و شو دهنده در کارخانه های قطعه سازی

*به عنوان گاز در تولید فوم سرد و گرم

*به عنوان حلال در ذرات معلق هوا

*به عنوان ماده بی اثر در سموم دفع آفت

*در داروسازی (به عنوان مواد اولیه به عنوان مثال متیلال)

*در تولید تری استات سلولز

*در ساخت رزین های پلی کربنات

*صنعت رنگ و رزین

متیلن کلراید در صنعت رنگ
                                                                  متیلن کلراید در صنعت رنگ

سایر اسامی متیلن کلراید

این ماده با اسامی دی کلرومتان، متیلن دی کلراید، گاز متیلن و حلال متیلن مشاهده می شود.

تولید دی کلرومتان

متیلن کلراید توسط دو فرآیند زیر تولید می شود.

*کلرزنی مستقیم متان جهت تولید متیلن کلراید

*هیدروکلرینگ متانول برای تولید متیل کلراید

مضرات متیلن کلراید

از طریق آب و هوا، غذا  و یا محصولات مصرفی در معرض دی کلرومتان قرار می گیریم. چون این ماده به راحتی در هوا تبخیر می شود. بنابراین این ماده موجب عوارض زیر می شود.

*سرگیجه

*حالت تهوع

*بی حسی

*تغییرات کبد و کلیه

*تماس پوستی : باعث سوزش و قرمزی پوست می شود

*چشم : باعث سوختگی شدید چشم می شود.

*استنشاق : موجب سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس می شود.

ذخیره و نگهداری دی کلرومتان

دی کلرومتان، باید در محل های خشک و خنک نگهداری شود. و در طرف های دارای برچسب نگهداری شود. این ظروف باید در قفسه های محافظت شده نگهداری شوند.

مقادیر متیلن کلراید مورد استفاده در محیط کار

تحقیقات نشان می دهند که گروهی کارگران قرار گرفته در معرض ppm 180 تا ۲۰۰ متیلن کلراید، در ابتدای روز کاری بدن آن ها، دارای مقادیر کربوکسی هموگلوبین (COHb) در حدود ۴٫۵% بودند. این میزان پس از هشت ساعت قرارگرفتن در معرض متیلن کلراید به حدود ۹٪ افزایش یافت و پس از شروع روز کاری بعد، به طور چشمگیری کاهش یافت و به ۴٫۵٪ رسید. بر اساس این مشاهدات، پیشنهاد شده است که مقدار حد آستانه کلرید متیلن به ppm 75 تا ۱۰۰ کاهش یابد تا از افزایش مقادیر COHb در بدن جلوگیری شود.

کارگرانی که در این سطح به مدت هشت ساعت در معرض کار قرار گرفته اند، هیچ اثر مخدر یا آسیب کبدی آشکاری نشان نمی دهند. شواهد ارائه شده که بدن، متیلن کلراید استنشاق شده را به مونوکسید کربن تبدیل می کند. لذا در افرادی که در معرض متیلن کلراید هستند. سطح کربوکسی هموگلوبین بالا و غلظت مونوکسید کربن بالا در هوای آلوئولار (alveolar) وجود دارد.

نتایج حاصل از مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که بدن، متیلن کلراید استنشاق شده را به مونو کسیدکربن تبدیل می کند.  در افرادی که در معرض متیلن کلرید هستند، سطح کربوکسی هموگلوبین (CORb) در این افراد بالا است. علاوه بر این غلظت CO در هوای آلوئولار این افراد بالا است.

دی کلرومتان در کارخانه تولید فیلم

مطالعه بر روی یک کارخانه تولید فیلم که در این تولید از مقادیر زیادی متیلن کلراید، همراه با مقادیر کمتری کلروفرم استفاده می کنند، انجام شده است.

مطالعه بر روی یک کارخانه تولید فیلم پلاستیک در ماساچوست شناسایی شده است، که در تولید فیلم های خود از مقادیر زیادی متیلن کلراید، همراه با مقدار کمتری کلروفرم استفاده می کند. چندین سال است که کارمندان این کارخانه هشت ساعت در روز، شش روز در هفته کار می کنند. قرار گیری این افراد در معرض متیلن کلراید بستگی به مقادیر تولید فیلم در کارخانه داشت. (به عملکرد دستگاه و ضخامت فیلم بستگی دارد)

این داده ها حاکی از این است کارگران غیر سیگاری در معرض مزمن متیلن کلرید هستند و دائماً در حال تولید مونوکسید هستند که منجر به افزایش کربوکسی هموگلوبین در بدن می شود. لذا به طور معمول متیلن کلراید در بدن تبدیل به مونوکسید می شود.

دی کلرومتان در تولید فیلم

خرید محصول متیلن کلراید

جهت اطلاع از قیمت خرید متیلن کلراید یا قیمت فروش متیلن کلراید با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید.

خرید و فروش محصول متیلن کلراید

شرکت ایران مول، به صورت تخصصی، محصول متیلن کلراید را از تمامی برندهای مطرح جهانی تهیه کرده است و توانایی عرضه و پشتیبانی آن را به تمامی نقاط ایران دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید و قیمت محصول با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید.

شماره تماس دفتر :  ۰۲۱۲۲۸۷۶۳۹۰

شماره همراه :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲
واتساپ :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

 

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *