بخار متیلن کلراید موجود در هوا

متیلن کلراید در چای

مجموعه ایران مول، در این مقاله به مطالعه بخارات متیلن کلراید موجود در هوا می پردازد. بدین منظور نتایج مطالعات تجربی، بخار متیلن کلراید موجود در هوا که در معرض غلظت های پایین و بخوبی کنترل شده بخار حلال هستند، را ارائه می دهد. آنالیز داده های مورد مطالعه در مقالات متنوع نشان می دهد، که دی کلرومتان به طور عمده در هوا دفع می شود.

متیلن کلراید چیست؟

متیلن کلراید، یک هیدروکربن هالوژن دار فرار است که به طور گسترده به عنوان حلال رنگ مورد استفاده قرا می گیرد. استنشاق بیش از حد این ماده موجب بی هوشی می شود. مقدار حد آستانه این ماده ppm 500 است. اگر چه اطلاعات زیادی در مورد سمیت و خطرات متیلن کلراید شناخته شده است. اما پاسخ به برخی از سوالات اساسی، هنوز هم در دسترس نیست. در این جا ما سعی داریم که به بیشتر سوالات شما در مورد بخارات متیلن کلراید موجود در هوا پاسخ دهیم.

علاوه براین، دی کلرومتان یا متیلن کلراید، یک ترکیب شیمیایی مایع بی رنگ، فرار و با بویی نسبتا شیرین است. این ترکیب، یک حلال قطبی است. که در آب نامحلول است. ( انحلال پذیری این ماده در ۱۰۰گرم آب، ۲ گرم است). ولیکن با سایر حلال های آلی مانند اتانول، اتر، فنل و کتون ها قابل حل است. گاز متیلن به طور گسترده به عنوان حلال مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید 

قطعا می دانید که مخلوط دی کلرومتان با هوا، پایدار و غیر قابل اشتعال است. اما بخارهای دی کلرومتان در دماهای بالا خطرناک است. بخش عمده متیلن کلرید گازی موجود در طبیعت، توسط فعالیت های صنعتی انسان تولید می شود. علاوه بر این، این ماده به دو صورت طبیعی و مصنوعی در طبیعت یافت می شود.

*به طور طبیعی (گاز متیلن، در جلبک و آتشفشان به صورت گاز یافت می شود)

*به طور مصنوعی (از واکنش گاز متان با کلر در دمای ۴۰۰-۵۰۰ درجه سانتیگراد تولید می شود)

به طور کلی، روش عمده برای تولید متیلن کلراید به صورت زیر است. در این روش دی کلرومتان از واکنش هیدروژن کلراید و متانول تولید می شود. سپس از واکنش، متیلن کلراید اضافی با کلراین، متیلن کلراید کلروفروم و کربن تترا کلراید به عنوان محصول تولید می شوند.

کاربرد متیلن کلراید

گاز متیلن، به طور گسترده به عنوان حلال در مواد پاک کننده رنگ و تمیز کننده ها به کار برده می شود.

*به عنوان حلال در فرآیندهای ساخت دارو و پوشش های فیلم

*به عنوان پاک کننده فلزات و وسایل الکترونیکی

*به عنوان عامل دمیدن در فوم  پلی یورتان

*به عنوان واسطه  شیمیایی

*به عنوان مواد شیمیایی آزمایشگاهی

*به عنوان چربی زدا در قطعات خودرو و هواپیما

*به عنوان پاک کننده مبلمان

*به عنوان مواد افزودنی در رنگ  و پوشش 

*در مصارف پزشکی و دارویی

*در تهیه و تولید چسب 

*سنتز و استخراج

*در تولید مواد غذایی و آشامیدنی (به عنوان طعم دهنده)

*به عنوان یک حلال استخراج در ادویه جات و به منظور حذف کافئین از قهوه

با این حال، اخیرا در بیشتر موارد از متیلن کلراید به عنوان حذف کننده کافئین استفاده نمی کنند، علت این نگرانی، باقی مانده حلال در قهوه است.

خطرات متیلن کلراید

استنشاق دی کلرومتان : استنشاق حلال متیلن موجب عوارض زیر می شود.

*خواب آلودگی

*ضعف

*سردرد

*حالت تهوع

پوست : در صورت تماس متیلن کلراید با پوست عوارض زیر ظاهر می شود.

*خشکی پوست

*درد

*سوزش

بلعیدن : بلعیدن دی کلرو متان موجب درد در ناحیه شکم می شود.

راهنمای ایمنی کار با متیلن کلراید

 

دستگاه تنفس :  راهنمای حفاظت از دستگاه مجاری تنفسی 

 

استفاده از ماسک های فیلتر دار که قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی را دارند، ضروری است. ( استفاده از ماسک در محیط های بخار و گرد و غبار مواد شیمیایی، آلوده و سمی ضروری است)

استنشاق : در صورت استنشاق مواد شیمیایی سمی، فرد را به بیرون منتقل کرده، و در صورت بروز مشکلات تنفسی به فرد اکسیژن بدهید. و سریعا فرد را به بیمارستان منتقل کنید.

چگونه می توان بخار متیلن کلراید موجود در هوا را اندازه گیری کرد؟

برای بررسی بخار متیلن کلراید موجود در هوا، یک اتاق تهویه ویژه به منظور قرار گیری فرد در معرض غلظت کم متیلن کلراید ساخته شده است. ( این اتاق ها به گونه ای طراحی شده است که امکان مشاهده مداوم و نمونه برداری از هوای داخل اتاق در حین و پس از قرار گرفتن در معرض آن را فراهم می کند.)

بنابراین نتایج قرار گیری فرد قرار گرفته در معرض متیلن کلراید را به صورت زیر گزارش کردند.

به عنوان مثال، یک فرد ۷۰ کیلوگرمی، در درون اتاق ساخته شده، بی سروصدا نشسته و هیچ گونه فعالیتی انجام نمی دهد. نتایج و گزارش ها حاکی از آن است که، در ابتدا غلظت هوا افزایش می یابد و سپس به دنبال آن روند کاهشی را طی می کند.

بنابراین، متوجه می شویم که متیلن کلراید در هوا وجود دارد و در ابتدا که وارد بدن نمودار سیر افزایشی را نشان می دهد و در ادامه با افزایش زمان مقادیر متیلن کلراید در بدن کاهش می یابد.

جایگزین متیلن کلراید

متیلن کلراید، یکی از پرمصرف ترین حلال هایی موجود صنعت کفش است.  با این وجود این ماده دارای عوارض خطرناکی است. بنابراین دانشمندان در تامل استفاده از جایگزین های برای این ماده هستند. حلال سبز (جایگزین متیلن کلراید)، بهترین جایگزین معرفی شده در صنعت کفش است.

متیلن کلراید در صنعت کفش
                                                                                         متیلن کلراید در صنعت کفش

خرید متیلن کلراید

جهت اطلاع از قیمت خرید محصول متیلن کلراید یا قیمت فروش متیلن کلراید با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید.

خرید و فروش محصول متیلن کلراید

شرکت ایران مول، به صورت تخصصی، محصول متیلن کلراید را از تمامی برندهای مطرح جهانی تهیه کرده است و توانایی عرضه و پشتیبانی آن را به تمامی نقاط ایران دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص خرید و قیمت  دی کلرومتان با همکاران ما در واحد فروش در تماس باشید.

شماره تماس دفتر :  ۰۲۱۲۲۸۷۶۳۹۰

شماره همراه :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲
واتساپ :  ۰۹۱۹۸۰۲۴۴۳۲

امتیاز دهید

دیدگاه‌ خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.